BRATISLAVA. Z pohľadu robotizácie je Slovensko najohrozenejšou krajinou sveta. Vyplýva to z tohtoročného vydania štúdie Prosperity Report, ktorú spracoval britský Legatum Institute v spolupráci so skupinou Erste. Jej výsledky sprostredkovala Slovenská sporiteľňa.
Jedno zo šiestich pracovných miest
Ohrozených je pritom až 62 percent súčasných pracovných pozícií.
„Príchod štvrtej priemyselnej revolúcie predstavuje riziko aj príležitosť v jednotlivých krajinách sveta. Globálne je automatizáciou ohrozené jedno zo šiestich stredne kvalifikovaných pracovných miest. Slovensko je ohrozené najviac, čo je spôsobené hlavne tým, že máme veľa nízko kvalifikovaných pracovníkov v priemysle, ktorí môžu byť ľahko nahraditeľní strojmi,“ uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.
Najmenej ohrozené krajiny sú Nový Zéland, kde je ohrozených len 39 percent súčasných pracovných pozícií, nasleduje Nórsko, Fínsko či USA. Medzi ďalšie patria Švédsko, Holandsko alebo Belgicko.
Strašiak pre východ Európy
Robotizácia ohrozuje asi polovicu ľudí v strednej triede v Rakúsku, v Nemecku približne 54 percent a napríklad vo Francúzsku 51 percent.

„Viaceré výskumy ukázali, že práve stredná a východná Európa bude najviac ohrozená robotizáciou. Aktuálny výskum však potvrdil, že z okolitých krajín je pre nás robotizácia najväčším strašiakom. V susednom Česku ohrozuje ani nie približne polovicu súčasných pracovných miest, napríklad v Poľsku je to 52 percent,“ doplnila Buchláková.
Stredná trieda reagovala na predchádzajúce priemyselné revolúcie získaním nových zručností, diverzifikáciou a inováciou a v konečnom dôsledku sa dostavila vyššia prosperita.
Nutnosť rekvalifikácie
Ukazuje sa, že nové technológie zlepšujú kvalitu života, zvyšujú bezpečnosť a vytvárajú nové príležitosti pre služby vrátane sociálnej starostlivosti. Ako ďalej vyplýva zo štúdie, zaniknú len nízkokvalifikované pozície.
Pribudnú však sofistikovanejšie, na ktoré sa budú musieť zamestnanci preškoliť. Ide napríklad o obsluhu strojov. V nasledujúcich rokoch budú firmami žiadané najmä počítačové znalosti zamestnancov.
Do popredia sa dostávajú vyššie IT znalosti, dokonca až na programátorskej úrovni. Prostredníctvom počítačov sa budú čoraz viac obsluhovať rôzne databázy a vykonávať analytická činnosť či diagnostika.
Napriek tomu, že obyvatelia stredoeurópskeho regiónu bohatnú, len 15 percent respondentov v Prosperity Reporte uviedlo, že im ich súčasný príjem umožňuje komfortný život.
Najviac starostí ľuďom spôsobujú rastúce ceny, predovšetkým ceny bývania a takisto vyhliadky na budúce zamestnanie. Nelichotivú situáciu v tomto smere potvrdzuje štatistika miery chudoby medzi pracujúcimi ľuďmi.

Nerovnosť príjmov na hranici chudoby a priemerných príjmov máme na Slovensku na úrovni viac ako šiestich percent.
Na druhej strane, napríklad každý piaty zamestnanec v Rumunsku sa pohybuje v porovnaní s priemernou mzdou v ekonomike na hranici chudoby, v Česku je tento pomer druhý najnižší v Európe (3,8 percenta).
Vôbec najmenšiu nerovnosť v porovnaní príjmov na hranici chudoby a priemerných príjmov vykazuje Fínsko.