BRATISLAVA. Parlament schválil rozpočet verejnej správy na budúci rok. Zahlasovalo zaň 78 poslancov.
Proti bolo 61 zákonodarcov zo 143 prítomných poslancov.
Krátka diskusia

Diskusia k návrhu rozpočtu bola však najkratšia v histórii schvaľovania zákona roka. Celkovo trvala 385 minút, plénum rokovalo o rozpočte najkratšie spomedzi všetkých doterajších schôdzí.
V rozprave však vystúpili len traja koaliční poslanci.
Slovensku sa v tomto roku nepodarí dosiahnuť vyrovnané hospodárene. Deficit verejných financií má dosiahnuť 0,68 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).
V budúcom roku by mal schodok klesnúť na úroveň 0,49 percenta HDP.
Vyrovnané hospodárenie by malo byť od roku 2021.
Rozpočet počíta však s poklesom úrovne verejného dlhu v budúcom roku tesne pod hranicu 50 percent HDP (49,9 %). Do roku 2020 sa bude dlh ďalej znižovať, a to k úrovni okolo 45 percent HDP.
Kamenický si za rozpočtom stojí
Minister financií Ladislav Kamenický (Smer) si za rozpočtom stojí. "Napriek tomu, že som povedal, že rozpočet je na hrane, víťazom sú ľudia," vyhlásil v záverečnom slove k rozpočtu s tým, že viaceré opatrenia im podľa pomôžu.

Vplyv na zostavovanie rozpočtu malo aj ochladzovanie ekonomiky. "Sú nižšie príjmy, ako som očakával, ako mal môj predchodca. Zostavenie rozpočtu nebolo jednoduché," podotkol Kamenický. Slovensko má však podľa neho tretí najnižší verejný dlh.
Odmietol tiež rozpočtové provizórium. Opozícia, ktorá ho presadzuje, by podľa neho mala vysvetliť hasičom, policajtom či profesionálnym vojakom, prečo sa im nezvýšia platy.
Podľa ministra sa tiež zlepšuje výber daní, ktorý tiež opozícia kritizuje.
"Prijali sme opatrenie. Čo sa týka zavedenia kontrolných výkazov DPH, to bolo najväčšie opatrenie, aby sme zlepšili boj s daňovými únikmi. Prečo sme posunuli zákon o eKase? To je druhé najvýznamnejšie opatrenie na zlepšenie výberu DPH a posunuli sme účinnosť eKasy," argumentoval Kamenický s tým, že opozícia by mala tieto opatrenia v budúcnosti podporiť. "
Vláda chce tiež podľa ministra efektívnejšie vynakladať prostriedky a Kamenický uviedol, že aj ministerstvá upozorňoval na to, aby vážnejšie brali závery zistení Útvaru hodnota za peniaze.
Opozícia rozpočet kritizuje
Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) hodnotí parlamentnú diskusiu o rozpočte ako frašku, v ktorej neboli vypočuté odborné argumenty a do rozpravy sa zapájala výhradne len opozícia.
A to aj napriek tomu, že Robert Fico (Smer) chcel vytvoriť dostatočný priestor na kvalitné prerokovanie zákona roka. Uviedla to SaS v reakcii na utorkové schválenie rozpočtu.
Nová vláda tak bude musieť podľa SaS vo svojom programovom vyhlásení vyslať jasný signál, že nasmeruje Slovensko k dlhodobo udržateľným verejným financiám.
Mimoparlamentná strana Za ľudí očakáva, že oficiálne schválený deficit rozpočtu verejnej správy na roky 2020 až 2022 na úrovni 0,49 % hrubého domáceho produktu (HDP) nebude dodržaný.
Za ľudí: Kamenický v rozpočte kamufluje
"Minister financií (Ladislav) Kamenický zo Smeru v rozpočte kamufluje a falšuje čísla. Oficiálnym číslam neverí nielen Rozpočtová rada, ale ani Národná banka Slovenska a Európska komisia. Dôvod, prečo sa vláda uchyľuje k takýmto praktikám, je zrejmý: Fiškálne pravidlá jej nedovolia predložiť rozpočet s vyšším deficitom než 0,5 % HDP, hoci reálne hospodárenie štátu je od tohto cieľa na míle vzdialené," tvrdí Tomáš Meravý zo strany Za ľudí.
"V rozpočte je evidentné nadhodnotenie príjmov a podhodnotenie výdavkov. Ide najmä o dividendy štátnych podnikov, príjem z predaje emisných povoleniek, hospodárenie Sociálnej poisťovne, samospráv a zdravotníckych zariadení," dodáva Meravý.
Podľa Meravého vláda kamufluje skutočnú výšku deficitu, reálna suma nových dlhov v najbližších 3 rokoch môže presiahnuť 6 miliárd eur.
Podľa mimoparlamentnej koalície PS/Spolu je rozpočet na rok 2020 fiktívny.
"Nemá ani hodnotu papiera, na ktorom je vytlačený. V oblasti verejných financií sa vláda správa ako vždy, keď treba niečo riešiť. Veľa rečí, žiadne výsledky," zhodnotil Miroslav Beblavý z PS/Spolu. Štát podľa neho hospodári zle a pomáha si kreatívnym rozpočtovaním, ktoré zaraďuje Slovensko do klubu nezodpovedných krajín EÚ.