BRATISLAVA. Bývalého generálneho riaditeľa národnej lotérie Tipos Jána Barcziho a šéfa IT oddelenia Tiposu Miloša Preleca vzali do väzby.
Vo štvrtok o tom rozhodol Najvyšší súd. Zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu z minulého piatka, ktorý dôvod na väzobné stíhanie obvinených nevidel. Vo vyšetrovacom spise nenašiel dôkaz, že cez hráčske kontá sa vypralo 27 miliónov eur špinavých peňazí.
V uznesení však súd uznal, že Barczi aj Prelec zastávali také vysoké pozície, že mali o podozrivých transakciách vedieť a nahlásiť ich.
Asistent už skončil
Obaja obvinení prišli vo štvrtok na súd. Barczi po celý čas na chodbe mlčal a odmietol sa k čomukoľvek vyjadriť. Prehovoril až pred súdom, keď vyhlásil, že je nevinný.

Argumentom oboch obvinených, aby sa väzbe vyhli, bolo, že obaja už v Tipose nepracujú a nemajú žiadne prístupy do firemných systémov.
Súd nepresvedčili. “To, že tam už nemajú pozície, neznamená, že nemôžu ovplyvňovať svedkov,” dôvodil.
Barczi zároveň súd upozornil, že v Tipose nepracuje už ani jeho záhadný poradca Milan Čuba.
Asistent šéfa Tiposu bral mesačne tisíce eur, hoci ho nikdy vo firme nikto nevidel. Z Tiposu odišiel podľa Barcziho 26. novembra, teda práve v deň, keď do bratislavského sídla firmy nabehli kukláči.
Obava z ovplyvňovania
Barczi a Prelec sú obvinení, že napomáhali prať špinavé peniaze a porušovali povinnosti pri správe cudzieho majetku.
Obaja ako šéfovia podľa polície museli vedieť o diere v systéme internetovej herne, ktorá umožňovala hráčom posielať si z hráčskych kont peniaze na osobné účty bez toho, aby s nimi vôbec hrali.

Kým sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban dôvod na väzobné stíhanie nevidel, senát Najvyššieho súdu sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry vyhovel aspoň sčasti.
Obáva sa, že by ovplyvňovali svedkov. Z viacerých výpovedí vyplýva, že Barczi mal v Tipose neotrasiteľné miesto šéfa a čo povedal, to muselo platiť.
Okrem iného mal mať Barczi aj nadštandardný vzťah so spoločnosťou Easit, ktorá pre Tipos prevádzkuje spomínaný elektronický hráčsky systém.
“Staraj sa o svoju prácu, generálny riaditeľ je boh, čo povie, to platí,” citoval súd z výpovedí svedkov.
V Prelecovom prípade súd jednoznačne nepovedal, prečo rozhodol o väzobnom stíhaní.
“Samozrejme, v písomnom odôvodnení to byť môže, budem čakať, kým príde,” povedal Prelecov obhajca Martin Krakovský.
Zopakoval, že za Prelecovho pôsobenia v Tipose bolo nahlásených 52 prípadov podozrivých operácií. Svedkovia však hovoria len o jednom prípade.
O probléme v internetovej herni mali šéfovia Tiposu vedieť od roku 2012, no až v roku 2018 spoločnosť 142 kont zrušila.
Prokurátor je s výsledkom spokojný. Teraz sa podľa neho “uvoľnil priestor, aby sa skutočne preukázali pomery, ktoré v Tipose vládli, a tiež aby sa riadnym spôsobom preverili hráčske kontá a prevody”.