Na jeseň prišiel bratislavský primátor Matúš Vallo s ambicióznym plánom, ktorý by mohol ovplyvniť celý realitný trh. V rôznych častiach hlavného mesta mieni vytvoriť vyše 1 200 nájomných bytov.

Nájomné bývanie je na Slovensku zatiaľ skôr minoritnou záležitosťou. Tvorí len necelú desatinu celkového trhu s bývaním. Na porovnanie, napríklad rakúska metropola Viedeň vlastní 220-tisíc bytov (štvrtinu všetkých bytov v meste), ktoré prenajíma za regulované ceny.
Rozvoj nájomného bývania okrem nezáujmu samospráv, od ktorých sa (na prvý pohľad logicky) očakáva, že bude jednou z ich priorít, brzdí aj komplex iných faktorov.
Jedným z nich je – respektíve doteraz bola – pomerne vysoká dostupnosť hypoték na financovanie vlastného bývania. P odľaanalýzy Inštitútu finančnej politiky (IFP) sa stávalo, že nájomné bolo vyššie ako splátka hypotéky.
Minimálne v tomto smere sa situácia mení. So sprísňujúcimi sa podmienkami na poskytovanie hypoték sa nájomné bývanie stáva čoraz dôležitejšou témou, a to najmä vo väčších mestách.
V článku sa dočítate:
- Prečo je nájomné bývanie na Slovensku málo rozvinuté
- Ako štát podporuje nájomné bývanie
- Čo plánuje robiť hlavné mesto
- Ako nájomné bývanie rozvíjajú v iných svetových metropolách
Dostať hypotéku bude ťažšie
Od nového roka platia nové obmedzenia Národnej banky Slovenska (NBS) na poskytovanie úverov na bývanie. Očakáva sa, že hypotéky a úvery budú pre istú časť populácie nedostupnejšie.