Na príklade prešovskej bytovky vidieť, že ľudskosť a solidarita sa zo spoločnosti nevytratili a ľuďom záleží na osude iných. Po výbuchu plynu s tragickými následkami sa stovky ľudí poskladali na jedlo a oblečenie, cez finančnú zbierku sa vyzbierali dva milióny eur.

Skrátka, pomoc chudobným a životom ťažko skúšaným je ľudská a správna. Komu sa darí a má viac, než potrebuje, mal by sa podeliť s tými, ktorí také šťastie nemajú.
Podľa magazínu Forbes vlani päťdesiatka najštedrejších amerických filantropov rozdala 14,1 miliardy dolárov. Iná štatistika ukazuje, že pol percenta najbohatších Američanov venovalo bezmála tretinu peňazí, ktorá v USA smerovala na charitu.
V absolútnych číslach ide o ohromujúce sumy, hoci ide stále o relatívne malý podiel na majetku darcov. Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates minulý rok venoval 2,5 miliardy dolárov, čo predstavovalo 2,6 percenta jeho majetku. A najbohatší muž planéty a zakladateľ Amazonu Jeff Bezos rozdal 131 miliónov dolárov, teda len desatinu percenta svojho majetku.
Loading
...
Odvrátená stránka charity
Miliardy na dobročinné účely sú často argumentom amerických miliardárov proti milionárskej dani, ktorú chcú po prezidentských voľbách presadiť socialisticky ladení demokrati Bernie Sanders a Elisabeth Warren.
Finančnými darmi sa boháči snažia presvedčiť politikov, že sa na bežných ľuďoch nepriživujú, ale že sa s nimi, naopak, nezištne delia o svoj úspech. Presviedčajú tiež - ako napríklad šéf IT firmy Dell Michael Dell -, že peniaze vedia rozdeliť efektívnejšie než vláda.
V niektorých prípadoch je to naozaj tak. Trebárs Bill Gates cez svoju nadáciu financuje projekty v oblasti globálneho zdravia a vzdelávania.
Na druhej strane, niektorí miliardári (a nie je ich málo) nerobia charitu kvôli presvedčeniu, že pomáhať sa patrí, ale kvôli špekulatívnym benefitom.