BRATISLAVA. Slovensko by malo do roku 2030 zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie zo súčasných približne 12 percent na 19,2 percenta.
Vyplýva to z návrhu národného energetického a klimatického plánu (NECP) z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR, o ktorom bude v stredu rokovať vláda.
Opatrenia za 700 miliónov eur
Rezort hospodárstva sa po niekoľkých mesiacoch pripomienkovaní pôvodného návrhu priklonil k nižšiemu podielu obnoviteľných zdrojov energie, keď v hre bolo aj zvýšenie na 20 percent.
"Na základe pripomienok zaslaných v medzirezortnom pripomienkovom konaní bol zvolený cieľ 19,2 percenta, pretože päť subjektov priamo podporilo referenčný cieľ a ani jeden subjekt sa nevyjadril v prospech alternatívy 20 percent," uviedol rezort v predloženom materiáli.
Zvýšenie nákladov na prípadné zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energie na 20 percent do roku 2030 vyčíslili odborníci na 700 miliónov eur.
Na hranici technických možností
Hlavnými kvantifikovanými cieľmi NECP v rámci SR do roku 2030 je zníženie emisií skleníkových plynov pre sektory mimo obchodovania s emisiami o 20 percent, keď bol tento podiel zvýšený z pôvodne deklarovanej úrovne 12 percent.
V doprave by sa malo zvýšiť využitie obnoviteľných zdrojov energie na 14 percent. Spracované opatrenia na dosiahnutie národného príspevku SR v oblasti energetickej efektívnosti ukazujú hodnoty o 2,2 percenta nižšie, ako je európsky cieľ 32,5 percenta.
Kľúčovými pre dosiahnutie cieľov budú podľa NECP sektory priemyslu a budov.
V sektore výroby elektriny z OZE bol na rok 2030 stanovený cieľ 27,3 percenta, čo je na hranici technických možností elektrizačnej sústavy SR.
"Jedna z alternatív zvýšenia celkového podielu obnoviteľných zdrojov energie v roku 2030 z 19,2 percenta na 20 percent je v oblasti výroby tepla. To by však znamenalo vyššie využitie biomasy vrátane výroby bioplynu a biometánu, tepelných čerpadiel, solárnych panelov a geotermálnej energie v centrálnom zásobovaní teplom," uviedlo Ministerstvo hospodárstva.
Implementácia biometánu a vodíka
Proti vyššiemu využitiu obnoviteľných zdrojov energie v sektore tepla pôsobí podľa rezortu vysoká úroveň plošnej plynofikácie, pri ktorej má prístup k zemnému plynu viac ako 90 percent obyvateľov.

"Prechod na biomasu zo zemného plynu v rodinných domoch je preto problematický z hľadiska kvality ovzdušia, čo by mohlo ohroziť dodržanie legislatívy EÚ. Jedným z riešení je aj implementácia biometánu a vodíka do existujúcej plynárenskej infraštruktúry," uviedlo Ministerstvo hospodárstva v materiáli.
Materiál Návrh integrovaného národného energetického a klimatického plánu na roky 2021 - 2030 je vypracovaný na základe nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ.
Členské štáty EÚ návrhy zaslali do konca minulého roka a po posúdení vydala Európska komisia odporúčania na ich zmenu. Opravené NECP musia štáty predložiť Európskej komisii do konca tohto roka.