BRATISLAVA. Slovenský plynárenský a naftový zväz uvítal prijatie Národného energetického a klimatického plánu SR na roky 2020 až 2030 vládou SR.
Združenie firiem pracujúcich v plynárenstve a ropnom priemysle ocenilo, že väčšina ich pripomienok k Národnému energetickému a klimatickému plánu bola akceptovaná.
Zvýšenie celkového podielu obnoviteľných zdrojov energie by však bolo v SR najefektívnejšie len v rozsahu náhrady vysokoemisných zdrojov teda uhlia, uviedol Slovenský plynárenský a naftový zväz v reakcii na stredajšie rozhodnutie vlády.
Zväz odmietol predchádzajúce návrhy na zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energie na 20 percent.
"Veľmi rýchle zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov energie nad prirodzený potenciál SR bude stáť stovky miliónov eur, ktoré v konečnom dôsledku zaplatí spotrebiteľ vo vyšších cenách energie," upozornil výkonný riaditeľ plynárenského a naftového zväzu Richard Kvasňovský.
Akákoľvek náhrada za plyn by nebola efektívna

Náhrada využívania nízkoemisného zemného plynu obnoviteľnými zdrojmi energie je podľa Kvasňovského v súčasnosti z pohľadu hodnoty za peniaze neefektívna.
"Navyše, reálne by hrozilo, že v dôsledku potenciálnej väčšej podpory inštalácií malých OZE zariadení pre domácnosti dôjde k zredukovaniu počtu zákazníkov pripojených k plynárenskej distribučnej sieti, čo by spôsobilo zvýšenie cien pre ostávajúcich zákazníkov," myslí si Kvasňovský.
V dôsledku zvýšenia cien plynu by podľa neho nízkopríjmové domácnosti pravdepodobne prešli späť na vykurovanie tuhými palivami, čo by zhoršilo lokálnu kvalitu ovzdušia v SR.
Slovenský plynárenský a naftový zväz vníma ako primárny európsky energeticko-environmentálny cieľ, a teda aj cieľ Národného energetického a klimatického plánu, znižovanie emisií skleníkových plynov a zabránenie hlbšej klimatickej zmene.
Najefektívnejšie zníženie skleníkových plynov
Zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov energie na konečnej spotrebe energie podľa plynárov treba vnímať len ako jeden z možných nástrojov znižovania emisií skleníkových plynov, spolu napríklad so zvyšovaním energetickej efektívnosti a zalesňovaním.
"Každý členský štát musí mať možnosť sa slobodne rozhodnúť, aké nástroje na znižovanie emisií využije a v akých sektoroch bude toto zníženie primárne realizovať, a to z dôvodu výberu tých najefektívnejších nástrojov na znižovanie skleníkových emisií pre danú krajinu," dodal Slovenský plynárenský a naftový zväz.