BRATISLAVA. Európska komisia v stredu predstavila Európsky ekologický dohovor, teda plán, ako dosiahnuť udržateľnejšie hospodárstvo EÚ.
Prvý právny predpis s cieľom stať sa do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom na svete predloží Európska komisia do 100 dní.
260 miliárd eur ročne
Komisia predpokladá, že na dosiahnutie aktuálnych cieľov v oblasti klímy a energetiky do roku 2030 bude potrebných 260 miliárd eur ročne, čo je zhruba 1,5 percenta HDP z roku 2018.
V tlačovej správe o tom informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej Komisie v SR.

Komisia chce predísť tomu, aby ročne umrelo 90-tisíc ľudí pre extrémne horúčavy, aby pol milióna ľudí bolo vystavených záplavám, aby nastal 40-percentný pokles dostupnosti vody v južnej Európe a 20-percentný nárast cien potravín.
"Európsky ekologický dohovor obsahuje plán opatrení na podporu účinnejšieho využívania zdrojov prostredníctvom prechodu na čisté a obehové hospodárstvo, ako aj plán opatrení na zastavenie klimatických zmien, zabránenie straty biodiverzity a na zníženie znečisťovania," uvádza sa v tlačovej správe.
Z farmy na stôl
Dohovor opisuje aj nevyhnutné investície a týka sa všetkých hospodárskych odvetví.

"Na to, aby sme mohli dosiahnuť ambície v oblasti klímy a životného prostredia, Komisia predloží aj stratégiu v oblasti biodiverzity na rok 2030, novú priemyselnú stratégiu a akčný plán pre obehové hospodárstvo, stratégiu 'Z farmy na stôl' zameranú na udržateľné potraviny a návrhy pre Európu bez znečisťovania," vysvetlila ďalej Ludviková.
Komisia chce začiatkom roka 2020 predložiť investičný plán pre udržateľnú Európu. Aspoň štvrtinu dlhodobého rozpočtu EÚ chcú vyčleniť na opatrenia v oblasti klímy.
V marci 2020 chcú tiež spustiť "Klimatický pakt", ktorého cieľom je umožniť občanom vyjadriť svoj názor a zapojiť sa do navrhovania nových opatrení.