BRATISLAVA. Podnikatelia nesúhlasia so zdvojnásobením a predĺžením bankového odvodu a väčšina z nich očakáva, že pre nové nastavenie bankového odvodu zdražia bankové služby.
Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktorého sa na prelome novembra a decembra zúčastnilo 83 podnikateľov zo všetkých krajov SR.
So zdvojnásobením bankového odvodu nesúhlasí podľa prieskumu 84 percent podnikateľov.
Podobné percento podnikateľov, takmer 82 percent, nesúhlasí s predĺžením bankového odvodu a 77,1 percenta má za to, že by tento odvod nemal byť trvalý.
Podnikatelia si tiež prevažne nemyslia, že zdvojnásobenie bankového odvodu na neobmedzenú dobu bankám zníži zisky. S takýmto tvrdením nesúhlasí 59,1 percenta respondentov, zvyšných 40,9 percenta si skôr myslí, že sa zisky bankám znížia.
Väčšina podnikateľov, a to 59 percent, sa taktiež obáva, že by mohlo dôjsť k zhoršeniu stability finančného sektora.

Drvivá väčšina podnikateľov, spolu 92,6 percenta, očakáva, že z dôvodu takto nastaveného bankového odvodu dôjde k zdraženiu bankových služieb.
Nerozhodný bol v prieskume názor na zhoršenie dostupnosti úverov na firemné investície a obmedzenie hospodárskeho rastu, keď 53 percent odpovedajúcich si myslí, že k zhoršeniu príde a 47 percent s týmto názorom nesúhlasilo.
Rovnako nerozhodne dopadla otázka týkajúca sa ohrozenia bánk a zníženia súťaže na trhu. Spolu 50,6 percenta respondentov očakáva zníženie súťaže a ohrozenie bánk, 49,4 percenta si to skôr nemyslí.
Pôvodne bol bankový odvod 0,2 percenta z pasív bánk znížených o sumu vlastného imania a mal byť vyberaný do roku 2020. Národná rada SR prijala zvýšenie na 0,4 percenta a stal sa z neho trvalý odvod.
Slovenská banková asociácia vyhlásila, že predĺženie platnosti odvodu ohrozí finančnú stabilitu sektora.