BRATISLAVA. Očakávania zamestnávateľov na Slovensku na prvý štvrťrok budúceho roka sú menej optimistické ako v predošlom období.
Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť Manpower na vzorke 750 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov v januári až marci budúceho roka očakáva 8 % opýtaných zamestnávateľov, 8 % oslovených firiem ich pokles.
V porovnaní so štvrtým štvrťrokom tohto roka sa tzv. čistý index trhu práce na Slovensku zhoršil o tri percentuálne body, medziročne sa jeho hodnota znížila o osem percentuálnych bodov.
Žiadne zmeny v počte pracovných síl v prvom štvrťroku budúceho roka nepredpokladá 79 % zamestnávateľov, 5 % zamestnávateľov sa k náborovým plánom nevedelo vyjadriť.
"Vyšiel nám neutrálny index trhu práce," povedala na štvrtkovej tlačovej besede konateľka spoločnosti Manpower Group pre Českú republiku a Slovensko Jaroslava Rezlerová.
Podľa nej to môže znamenať spomalenie prijímania nových zamestnancov. Za ostatné dva kvartály sa totiž optimizmus zamestnávateľov na Slovensku oslabil.
Zamestnávatelia v piatich z desiatich odvetví očakávajú v prvom štvrťroku budúceho roka zvyšovanie počtu pracovných síl.
Najoptimistickejšie výhľady hlási odvetvie dopravy, skladovania a komunikácie, kde percento firiem s plánovaným rastom počtu zamestnancov o 14 percentuálnych bodov prevýšilo percento spoločností, ktoré plánujú prepúšťať.
Najhoršie sú vyhliadky v odvetví poľnohospodárstva, poľovníctva, lesníctva a rybolovu.
V tomto sektore je rozdiel medzi percentom firiem s plánovaným náborom zamestnancov a percentom firiem, ktoré sa chystajú znižovať stav zamestnancov, 12 percentuálnych bodov v prospech firiem s očakávaným prepúšťaním zamestnancov.
Najoptimistickejšie náborové plány na prvý kvartál budúceho roka majú veľké spoločnosti s 250 a viac zamestnancami. Nárast počtu zamestnancov predpokladá 16 % veľkých firiem, kým znižovanie stavu pracovnej sily avizuje 8 % veľkých spoločností.
Pesimistickí sú však zamestnávatelia s počtom zamestnancov od 50 do 249, keďže 10 % z nich chce počet zamestnancov zvýšiť a 11 % firiem plánuje počet zamestnancov znižovať.
Ešte horší index trhu práce vykázali firmy s 10 až 49 zamestnancami. V tejto kategórii chcú 4 % firiem stav pracovnej sily zvýšiť a 10 % spoločností plánuje počet zamestnancov znížiť.
Spoločnosti s menej ako 10 zamestnancami však vykázali neutrálne očakávania, keďže 5 % firiem ráta s plánovaným náborom zamestnancov a 5 % spoločností avizujú prepúšťanie zamestnancov.
Zamestnávatelia sú pri výhľade na prvý štvrťrok budúceho roka optimistickí len v Bratislave a na východnom Slovensku.
V Bratislave je o 6 percentuálnych bodov viac zamestnávateľov, ktorí chcú prijímať zamestnancov, v porovnaní s tými, ktorí plánujú ich prepúšťanie.
Na východe Slovenska je percento subjektov s očakávaným prijímaním zamestnancov o 2 percentuálne body vyššie ako percento zamestnávateľov plánujúcich prepúšťať zamestnancov.
Na západnom Slovensku v prvom štvrťroku budúceho roka plánuje znižovať stav zamestnancov o 5 percentuálnych bodov viac zamestnávateľov, ako chce zamestnancov prijímať.
Na strednom Slovensku je o dva percentuálne body viac zamestnávateľov s očakávaným poklesom počtu zamestnancov ako zamestnávateľov, ktorí avizujú zvyšovanie stavu pracovnej sily.
Prieskum "Manpower Index trhu práce” sa vykonáva každý štvrťrok za účelom sledovania zámerov zamestnávateľov znížiť alebo zvýšiť počet zamestnancov počas nasledujúceho štvrťroka.
Na prvý kvartál budúceho roka bola oslovená reprezentatívna vzorka 750 zamestnávateľov na Slovensku s rovnakou otázkou: "Ako očakávate, že sa zmení celkový počet zamestnancov vo vašej spoločnosti v nasledujúcom štvrťroku do konca marca 2020 v porovnaní s aktuálnym štvrťrokom?"
Spoločnosť Manpower Group poskytuje služby a riešenia, ktoré pokrývajú životný cyklus zamestnanca.
Na Slovensku sa Manpower každý mesiac stará o personálnu a mzdovú agendu viac ako dvetisíc pridelených zamestnancov, ktorých vyhľadal, a ktorí pracujú u jeho klientov.