Nitroterra, Boosterberg, Nettle, Healthclip, Fumbi, Inphinity, Uxtweak. Sedem z desiatich podnikateľských projektov zo Slovenska, ktoré sa tento rok dostali do užšieho výberu súťaže inovatívnych startupov FTRNW Awards (predtým Startup Awards), má sídlo v Bratislave.

Len tri rozvíjajú ich zakladatelia mimo hlavného mesta – v Košiciach, Handlovej a Galante.
Regionálny výpočet nemá za úlohu rozdúchavať ďalšie kolo východniarsko-západniarskej debaty. Iba pragmaticky ilustruje, že startupová aktivita sa koncentruje do Bratislavy.
Prečo je to dôležité? Lebo štát chce v nasledujúcich štyroch rokoch do startupov investovať z eurofondov dohromady 68 miliónov eur. A väčšina z nich má ísť do začínajúcich firiem, ktoré sídlia mimo Bratislavského kraja.
V článku sa dočítate:
- V čom sú rozdielne podmienky na investovanie do startupov v Bratislave a mimo nej
- Prečo sú takto nastavené podmienky
- Čo si o tom myslia správcovia investičných fondov, ktorých vybral štátny Slovak Investment Holding
- Ako chcú správcovia vyhľadávať startupy, do ktorých budú investovať
Tri regionálne rozdiely
Investície sú pre startupy dôležitým zdrojom príjmov v počiatkoch podnikania i neskôr. Peniaze, ktoré získajú od externých investorov (súkromných firiem alebo štátu) výmenou za majetkový podiel, im umožňujú dokončiť vývoj produktov, rozbehnúť predaj a expandovať na zahraničných trhoch.
Z balíka 68 miliónov eur sa má do firiem pôsobiacich v hlavnom meste a v troch priľahlých okresoch Bratislavského kraja investovať niečo cez desať percent. Pre mladé firmy v ostatných siedmich krajoch Slovenska je nachystaných celkovo 61,1 milióna eur.