Autorka pracuje v Nadácii Zastavme korupciu
Väzobne stíhaný Marián Kočner sa v minulosti osobne stretával aj s komisárkou pre deti Vierou Tomanovou. Stretnutie Nadácii Zastavme korupciu potvrdil samotný úrad komisárky.
,,Pán Kočner navštívil Úrad komisára pre deti na základe jeho žiadosti sprostredkovanej bývalou riaditeľkou úradu a bývalým hovorcom úradu dvakrát za účelom informovania sa o pôsobnosti úradu a o možnosti riešenia problémov súvisiacich s detským klientom,“ odpovedal úrad.

K stretnutiam došlo podľa informácií Nadácie a Denníka N v čase, keď sa riešila kauza Čistý deň. V prípade išlo o podozrenia zo sexuálneho zneužívania maloletých zverencov v galantskom resocializačnom zariadení.
Kauza vypukla na jeseň pred tromi rokmi po tom, čo o nej na blogu informovala opozičná poslankyňa (vtedy ešte SaS) Natália Blahová. Či sa stretnutie Kočnera s Tomanovou týkalo práve tejto kauzy, jasné nie je. Úrad totiž priamo na túto otázku neodpovedal.
V stanovisku sa úrad sústredil najmä na vysvetlenie, prečo sa obaja stretávali v pracovnej dobe a na pôde úradu.
,,Stretnutia prebiehali za účasti dvoch odborných zamestnancov Úradu komisára pre deti, mali výlučne vecný charakter a zo strany úradu nedošlo k žiadnemu konaniu ani rozhodnutiu, ktoré by bolo v rozpore so zákonnými kompetenciami úradu.“
Problém je, že kompetencie úradu sú nastavené veľmi subjektívne a o mnohých veciach rozhoduje úrad na základe svojho rozhodnutia a nie na základe nejakých automatických mechanizmov.

Napríklad od komisárky nedávno Nadácii vysvetľovali, že vstup úradu do súdnych konaní závisí od závažnosti, respektíve až neriešiteľnosti daného problému medzi účastníkmi konania.
Prečo sa Tomanová vôbec s Kočnerom k pracovným záležitostiam opakovane stretla, vysvetlil úrad tým, že ,,je jej povinnosťou, rovnako ako každého zamestnanca úradu, komunikovať s každou osobou, ktorá prejaví záujem riešiť problém súvisiaci s maloletými deťmi“.
Tomanová sa angažovala aj v prípade Čistý deň. Krátko po medializovaní možného zneužitia v tomto zariadení sa stretla s jeho zverencami podľa vlastných slov na základe žiadosti od detí, ktoré ,,naliehali“, aby ich v zariadení čím skôr navštívila.
Po stretnutí s nimi uviedla, že deti ako aj dospelí chceli v tomto zariadení zotrvať. Vo vystúpení k prípadu dodala, že jedným z vnútorných pravidiel zariadenia bol zákaz sexuálneho styku, no pokračovala ďalej tým, že deti často vnútorné pravidlá porušovali tým, že sa pokúšali zo zariadenia utiecť. Žiadne fyzické tresty ale za to nedostali.
V prípade figuroval aj Kočner, ktorý sa niekoľko mesiacov po zverejnení osobne stretol so zakladateľkou zariadenia Zuzanou Tománkovou Mikovou. Tá otázky na toto stretnutie označila za ,,nehorázne“ a argumentovala slovami, že si ,,vyprosí“, aby novinári monitorovali jej pohyb, lebo nie je politicky činná osoba.
Právnici Mariána Kočnera, ktorých sa Nadácia opakovane pýtala na iné prípady vyplývajúce z Threemy, otázky dlhodobo ignorujú.
Odsúdenie, akreditácia aj župa
Okresný súd v Galante len minulý mesiac odsúdil bývalého zamestnanca zariadenia Čistý deň na päťročný trest za sexuálne zneužitie 14-ročného dievčaťa. Proti verdiktu sa odsúdený odvolal, prípad teda poputuje na krajský súd.
Zariadeniu ministerstvo práce po roku a pol od prevalenia kauzy, teda začiatkom vlaňajška, odobralo definitívne akreditáciu.
Momentálne sa vedenie zariadenia súdi s trnavskou župou, ktorá tvrdí, že keďže zariadenie neplnilo svoj účel, na ktorý im výhodne zazmluvnila budovu a pozemky, nárokuje si ich späť.
Nadácia si posvietila aj na to, koho Tomanovej úrad zamestnáva, aby čo najlepšie zastupoval najlepšie záujmy dieťaťa. Zistenia zverejníme už čoskoro..