BRATISLAVA. Banková rada Národnej banky Slovenska (NBS) schválila národný plán zavedenia okamžitých platieb na Slovensku, tzv. instantných platieb, teda ich spracovanie v reálnom čase.
Okamžité platby podľa NBS prinesú viaceré benefity pre ľudí aj firmy. Mali by byť spustené od 1. februára 2022.
"Okamžitá platba je taká platba, ktorá je dostupná klientovi banky každý deň v roku, v sobotu, v nedeľu, pracovné dni, sviatky a je pripísaná takáto platba na účet príjemcu do 10 sekúnd od iniciácie platby bankou platiteľa. Takže z hľadiska služieb klientom ide o revolučnú záležitosť," priblížil v utorok guvernér NBS Peter Kažimír.
V súčasnosti je stanovená maximálna suma transakcie na 15.000 eur a od 1. júla 2020 sa táto suma zvyšuje na 100.000 eur.
"Slovensko má svoj akčný plán, do ktorého sa zapája aj banková asociácia," doplnil Kažimír s tým, že okamžité platby prinesú viaceré výhody pre klientov, firmy aj verejný sektor.
"Zavedenie okamžitých platieb vyžaduje ich spracovanie v reálnom čase, čo predstavuje nutnosť realizácie významných úprav na strane bankových systémov. Po zohľadnení všetkých týchto skutočností sme si stanovili národný plán. Treba splniť mnoho technologických predpokladov," dodal Kažimír.
Opatrenia pred nadmerným zadlžovaním
Okrem toho Banková rada NBS schválila aj opatrenie zamerané na spomalenie rastu zadlžovania domácností, ktoré majú chrániť finančnú stabilitu. Po novom sa zníži maximálny podiel splátky na príjme klienta z 80 na 60 percent.
Zmeny začnú platiť od 1. januára budúceho roka. Nábeh opatrení však bude postupný.
Hlavným cieľom opatrení je podľa NBS ochrániť klientov bánk pred rizikami spojenými s nadmerným zadlžovaním a znižovať tak negatívny vplyv prípadného zhoršenia ekonomiky na domácnosti.

"Na zmiernenie rizík spojených s rastom retailových úverov, ktoré sa z dôvodu opätovného uvoľnenia menovej politiky môžu ešte zvýrazniť, sa navrhuje úprava limitu pre maximálny podiel splátok k príjmu zníženému o životné minimum z 80 na 60 percent.," priblížila Banková rada NBS v stanovisku pre médiá.
Zároveň sa ustanovujú niektoré výnimky. Časť v objeme 5 percent nových úverov na bývanie a spotrebiteľských úverov môže byť poskytnutá s podielom splátok k príjmu až do 70 percent.
V porovnaní s pôvodným návrhom predloženým do medzirezortného pripomienkového konania sa táto výnimka vzťahuje na akékoľvek úvery, nielen na úvery mladým spotrebiteľom do 35 rokov, ako bolo pôvodne navrhnuté.
Počas prvého štvrťroka 2020 je táto výnimka zvýšená na 15 percent objemu nových úverov, v rámci ktorých je možné poskytnúť úvery s podielom splátok k príjmu do 80 percent.
V porovnaní s pôvodným návrhom bolo tiež doplnené, že zvýšený limit na podiel splátok k príjmu na úrovni 70 percent sa vzťahuje aj na ďalšie spotrebiteľské úvery s lehotou splatnosti do piatich rokov, a to v objeme najviac 5 percent celkového objemu nových spotrebiteľských úverov do 5 rokov.
Výnimky pre spotrebiteľské úvery
Pre spotrebiteľské úvery zároveň zostávajú v platnosti aj ďalšie existujúce výnimky.
"Výnimky nie sú špecificky určené pre mladých, sú určené pre všetkých klientov. Pokiaľ banka zváži, že pod tú výnimku zahrnie mladých klientov, tak má túto možnosť," priblížil riaditeľ odboru dohľadu na makroúrovni v NBS Marek Ličák.
Zároveň uviedol, že už v súčasnosti existuje systém monitorovania parametrov poskytnutých úverov.
Rastú úvery na bývanie
Podľa Ličáka nie sú opodstatnené obavy, že zmeny "zabrzdia trh úverovania".
"Skôr očakávame, že trh sa mierne stabilizuje. Ak hovoríme, že v súčasnosti rastú úvery na bývanie na úrovni 9,5 percenta medziročne, tak predpokladám, že klesnú na úroveň niečo nad 8 percent, čo je stále vysoké číslo. Ak sa aj nejakých klientov dotkne toto nové opatrenie, tak podobne, ako aj v minulosti, pravdepodobne si klienti vezmú menší objem úveru," dodal Ličák.