BRATISLAVA. Národná banka Slovenska (NBS) schválila zníženie maximálneho podielu splátky úveru na príjme, avšak výnimku rozšírila na všetky úvery.
Približne pred mesiacom banka varovala, že úveroví klienti bánk majú tento podiel vysoký a že to chce zmeniť.
Limit klesne o dvadsať percent
Limit pre maximálny podiel splátok k príjmu zníženému o životné minimum klesne z 80 percent na 60 percent. Päť percent nových úverov môžu banky poskytnúť s podielom splátok k príjmu až do 70 percent.
V porovnaní s pôvodným návrhom sa táto výnimka vzťahuje na akékoľvek úvery, nielen na úvery mladým spotrebiteľom, ako bolo pôvodne navrhnuté.

Počas prvého štvrťroka 2020 je táto výnimka zvýšená na 15 percent objemu nových úverov, v rámci ktorých je možné poskytnúť úvery s podielom splátok k príjmu do 80 percent.
V porovnaní s pôvodným návrhom sa tiež doplnilo, že zvýšený limit na podiel splátok k príjmu na úrovni 70 percent sa vzťahuje aj na ďalšie spotrebiteľské úvery s lehotou splatnosti do päť rokov, a to v objeme najviac 5 percent celkového objemu nových spotrebiteľských úverov do päť rokov.
Pre spotrebiteľské úvery zároveň zostávajú v platnosti aj ďalšie existujúce výnimky. Zmeny vyplývajú z výsledkov pripomienkového konania a budú platné od 1. januára 2020. Schválila to banková rada NBS na utorkovom zasadnutí.
Rizikovosť má byť nižšia
Podiel splátky na príjme (tzv. DSTI) je podľa centrálnej banky pomerne voľne nastavený. Banky na Slovensku poskytujú úvery s najvyšším DSTI v eurozóne, a to 80 percent, čo je zároveň aj súčasný limit u nás.
V rámci simulácií Národnej banky Slovenska vyšlo, že do úrovne DSTI 60 percent je rizikovosť nižšia. Klienti, ktorí majú vysoké podiely splátok na príjme, sú podľa NBS rizikoví.
Dôvodom opatrení je podľa centrálnej banky opätovný extrémny rast úverov. V rámci úverového vývoja v prvom polroku centrálna banka neevidovala výrazné nárasty.
Tempo rastu úverov dokonca kleslo pod 10 percent a dostalo sa tak na jednocifernú úroveň.
Avšak v letných mesiacoch prišiel opäť výrazný rast úverov, najvýraznejšie v mesiacoch september a október, kedy išlo o historicky jeden z najvyšších rastov.