BEJRÚT. Carlos Ghosn, bývalý šéf automobilky Renault a niekdajší predseda predstavenstva aliancie Renault-Nissan, v stredu vyhlásil, že dôvodom jeho odvážneho úteku z Japonska bolo uniknúť "politickému prenasledovaniu".
Obvinil zároveň japonských prokurátorov a vedenie Nissanu zo sprisahania.
Ghosn sa na tlačovej konferencii v Bejrúte označil za obeť nespravodlivého japonského justičného systému.
"Neunikol som spravodlivosti. Utiekol som pred nespravodlivosťou a politickým prenasledovaním," povedal a posťažoval sa na svoje väzenie, ktoré opísal ako malú celu bez okien, a tiež na údajný tlak, aby sa priznal. Interpol už na neho vydal zatykač.

Bývalého šéfa Nissanu, ktorý pred dvoma dekádami zachránil japonskú automobilku pred krachom, v novembri 2018 zatkli na letisku v Tokiu a obvinili z podhodnocovania príjmov v rokoch 2011 - 2015 a zo zneužívania firemných financií na osobné účely.
Ghosn to opakovane poprel. Podľa neho cieľom týchto obvinení bolo zabrániť tesnejšiemu spojeniu Nissanu s Renaultom.
Na tlačovej konferencii v Bejrúte povedal, že bol vypočúvaný až osem hodín denne bez prítomnosti právnikov, a poznamenal, že japonské úrady majú 99-percentnú úspešnosť pri stíhaní finančných zločinov.
Osobitne poukázal na bývalého generálneho riaditeľa spoločnosti Nissan Hirota Saikawu a riaditeľa Masakazu Tojodu, ktorých obvinil zo sprisahania s japonskými úradmi. Jedinou osobou, ktorá nebola súčasťou sprisahania, bol japonský premiér Šinzó Abe, dodal.
Na konferencii nehovoril len o sprisahaní, ale aj o aliancii Nissanu a Renaultu. Renault sa pokúšal aj o spojenie s automobilkou Fiat Chrysler, ale rokovania stroskotali. Podľa Ghosna vedenie Nissanu správne usúdilo, že jediný spôsob, ako znížiť vplyv Renaultu na Nissan, bolo zbaviť sa ho.
Ghosn tiež tvrdil, že navrhol holdingovú spoločnosť medzi Nissanom, Renaultom a Mitsubishi Motors s japonským a francúzskym riaditeľstvom. Odmietol diskutovať o podrobnostiach svojho úteku.
Uviedol, že ho naplánoval po tom, ako stratil nádej na spravodlivý súd a pre opakované odklady procesu. Povedal, že zatiaľ zostane v Libanone, ale chcel by spochybniť celý proces v Japonsku.