Streda, 12. august, 2020 | Meniny má DarinaKrížovkyKrížovky

Potraviny dražejú, ľudia sú zúfalí. Sankcie potápajú ekonomiku Iránu

Krajina je dlhodobo v kríze.

Teheránska ulica.Teheránska ulica. (Zdroj: SITA/AP)

V Iráne vládne autoritatívny režim, ktorý ovláda štátna propaganda bez možnosti slobody slova.

Milióny Iráncov, ktorí v mestách manifestovali proti zabitiu generála Kássima Sulejmáního, sa zjednotili len na chvíľu.

V skutočnosti túžia po zmene. Krajina tvorená rôznorodými regiónmi prechádza ekonomicky depresívnym obdobím, ktoré ovplyvňuje aj tých, ktorí o politiku nemajú záujem.

Množstvo obyvateľov Iránu je bez práce, trápi ich zdražovanie potravín či energií a naplnila sa aj technologická „utópia“, že celá krajina bude odstrihnutá od internetu, ako sa to stalo vlani na jeseň.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako sa k tomu dopracovali

Pritom ešte pred zopár rokmi sa zdalo, že Irán môže chytiť druhý dych. Voľby v roku 2013 vyhral prezident Hasan Rúhání, ktorý postavil volebný program na obnove ekonomiky a zlepšení diplomatických vzťahov so Západom.

Súvisiaci článok Irán už nebude izolovaný, ľudia oslavujú dohodu v uliciach Čítajte 

Rúhání začal rokovať s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu a v roku 2015 dosiahol dohodu, ktorou sa obmedzil jadrový program Iránu.

Európska únia a USA následne zrušili sankcie, ktoré na krajinu uvalili v roku 2006.

Prejavilo sa to aj v zlepšení hospodárskej situácie. V roku 2016 iránska ekonomika medziročne narástla o 12,3 percenta. Postaral sa o to najmä export ropy a plynu. Zvýšená ponuka ropy na svetovom trhu sa odrazila aj na poklese jej ceny.

Ostatné odvetvia ekonomiky sa však iránskej vláde nepodarilo nakopnúť tak, ako si to naplánovala. V roku 2017 rast ekonomiky výrazne spomalil, HDP krajiny stúpol medziročne len o 3,7 percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

Navyše, dočasné ekonomické oživenie nemalo zásadnejší vplyv na životy obyčajných ľudí. Ich frustrácia napokon koncom roka 2017 prerástla do najväčších protivládnych protestov od „zelenej“ revolúcie v roku 2009.

Rozpálila ich (na prvý pohľad) maličkosť – zdraženie vajec a hydiny o 40 percent. Vláda sa síce pokúšala vyššie ceny vysvetliť tým, že krajinu sužuje vtáčia chrípka, ktorej výsledkom bol nedostatok hydiny, demonštrantov to však neupokojilo.

Protesty sa rýchlo otočili proti prezidentovi Rúhánímu, ale aj proti duchovnému vodcovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu.

Režim zareagoval podľa očakávaní – za protestami videl konšpirátorov zo zahraničia, predovšetkým z USA a Saudskej Arábie. Zaviedol prísnejšie tresty pre demonštrantov a zablokoval prístup k aplikácii Telegram, ktorá umožňuje výmenu šifrovaných správ či prístup na sociálnu sieť Instagram.

Skryť Vypnúť reklamu

Nástup Trumpa

Súvisiaci článok Američania ustupujú od dohody s Iránom. Začína sa nová súťaž v zbrojení? Čítajte 

Život v Iráne sa ešte viac skomplikoval po nástupe Donalda Trumpa za amerického prezidenta.

V máji 2018 Trump odstúpil od jadrovej dohody a na Irán uvalil tvrdé sankcie.

Vlani na jar Irán zareagoval cieleným porušením niektorých bodov jadrovej dohody. Neskôr oznámil, že sa prestáva riadiť akýmikoľvek obmedzeniami – že obnoví obohacovanie uránu, jadrový výskum aj inštaláciu centrifúg.

V novembri minulého roka sa v krajine uskutočnila ďalšia vlna veľkých protestov. Dôvodom bolo, že vláda zvýšila ceny pohonných látok o tristo percent.

Súvisiaci článok Irán je offline. Režim zatiaľ zabíja protestujúcich Čítajte 

Úrady takmer okamžite zablokovali internet a obmedzili aj prevádzku pevných telefónnych liniek, aby zabránili šíreniu protestov.

Tie boli mimoriadne násilné, podľa organizácie Amnesty International pri nich zahynulo najmenej tristo ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Média vo svete pre výpadok internetu vysielali len zopár záberov, ktoré sa podarilo fyzicky prepašovať z krajiny.

„Verím, že život bez virtuálneho priestoru a bez pripojenia ku globálnej sieti už nie je nepredstaviteľný,“ povedal minister informácií a komunikácií Mohammad Džavád Azari Jahromi. O deň neskôr ho Američania zaradili na sankčný zoznam.

Ako je na tom ekonomika

Sankcie od roku 2018 obmedzili zahraničné investície v Iráne, skomplikovali investičné zámery domácich podnikateľov a značne poškodili iránsky biznis s ropou. HDP krajiny v roku 2018 klesol medziročne o 4,8 percenta.

A kríza pokračovala aj vlani. Ekonomika sa podľa predbežných odhadov prepadla o ďalších takmer desať percent. Šlo o najväčší pokles od roku 1984. Horšie na tom boli už len Líbya (pokles HDP o 19 percent) a Venezuela (o 35 percent).

Skryť Vypnúť reklamu

Popri erodujúcom HDP trápi Irán aj vysoká nezamestnanosť. Podľa údajov Medzinárodného menového fondu sa pohybuje okolo 17 percent, pričom tento rok sa očakáva jej ďalší rast.

Bez práce je každý tretí človek do 25 rokov. Keďže v tejto vekovej kategórii je 40 percent z 80 miliónov obyvateľov krajiny, predstavuje to vážny sociálny problém.

Problémom je aj vysoká inflácia, dosahuje 35,7 percenta. V skutočnosti krajina zažíva takzvanú stagfláciu, keď rast inflácie sprevádza pokles HDP i pretrvávajúca vysoká nezamestnanosť.

Rast cien pociťujú Iránci najmä pri potravinách a pohonných látkach. Vlani zdraželi o 60 percent. Zhoršila sa aj dostupnosť bývania – priemerná cena za štvorcový meter sa vlani zvýšila o 82 percent.

Väčšinu príjmu tak Iránci minú na veci potrebné na prežitie. Majú preto oprávnený pocit frustrácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozpočet štátu krváca

Ešte začiatkom roka 2018 iránska produkcia ropy dosahovala 3,8 milióna barelov denne. Z tohto objemu sa 2,3 milióna barelov vyvážalo do zahraničia.

Súvisiaci článok Iránsky konflikt by bol kedysi šokom pre ropu. Prečo sa teraz nič nedeje Čítajte 

Väčšinu vyvezenej iránskej ropy kúpilo osem krajín, ktorým USA udelili šesťmesačné výnimky. Išlo o Čínu, Indiu, Japonsko, Južnú Kóreu, Taiwan, Turecko, Grécko a Taliansko.

Po plnom nábehu sankcií však denná ťažba ropy koncom minulého roka klesla na 2,1 milióna barelov. Z nich sa vyvážalo už len 260-tisíc barelov – najmä do Číny, ako uvádza spravodajský server BBC.

Trump chce, aby export ropy z Iránu klesol na nulu. Američania začali postihovať čínskych dopravcov ropy, ktorí sankcie obchádzali. Nevyhla sa im napríklad spoločnosť Cosco, ktorá prevádzkuje jednu z najväčších flotíl tankerov na svete.

Skryť Vypnúť reklamu

Je pravdepodobné, že Iránci vyvážajú ropu do Číny naďalej a na tankeroch vypínajú vysielače automatického identifikačného systému.

Irán prichádza pre pokles vývozu ropy o miliardy dolárov, čo je pre štátny rozpočet obrovský problém. Okrem toho sa pre to výrazne znížili devízové rezervy krajiny. Podľa odhadov MMF klesli na 86 miliárd dolárov – o pätinu oproti stavu z roku 2013.

Bojový plán

Iránska vláda predpokladá, že v najbližšom rozpočte sa príjmy z vývozu ropy znížia o 70 percent. Podľa denníka The Financial Times vypracovala bojový plán: bude si viac požičiavať cez emisie dlhopisov na domácom trhu a zníži dotácie na energie.

Ďalšie milióny dolárov chce vláda získať z predaja štátnych firiem. Plánuje tiež zvýšiť dane, čo je ďalšia rana pre iránske firmy, ktoré prežívajú v spomaľujúcej sa ekonomike.

Skryť Vypnúť reklamu

Aby vláda upokojila obyvateľov, sľúbila, že chudobnejším rodinám bude finančne pomáhať, aby preklenuli rastúce náklady. Zároveň sľúbila, že úradníkom stúpnu platy o 15 percent a rozpočet zdravotníctva zvýši o 83 percent. Je zjavné, že tým chce predovšetkým vyvolať nádej u voličov.

Hoci sa sankcie netýkajú potravín, liekov a humanitárnej pomoci, mnohé firmy obchodovanie s Iránom stopli preventívne. Napríklad pacienti so zriedkavými a špecifickými chorobami už cítia horšiu dostupnosť liekov.

Zasekáva sa však aj základné zásobovanie. Lode veľkých dovozcov obilnín vlani podľa agentúry Reuters niekoľko týždňov kotvili pred iránskymi prístavmi, ale náklad nevyložili. Iránci im totiž nezaplatili – čiastočne aj preto, že banky prestali s Iránom obchodovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Odhaduje sa, že zásoby obilnín v Iráne tento rok klesnú na päť miliónov ton, polovičnú úroveň oproti roku 2016. Vláda chce síce zvýšiť potravinovú sebestačnosť zvýšením dotácií pre poľnohospodárov, otázne je, kde peniaze vzhľadom na vyčerpaný štátny rozpočet zoberie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie z ekonomiky

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 3. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 4. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 5. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 6. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 7. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 8. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 9. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 10. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 1. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 2. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 3. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 4. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 5. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 6. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 7. Svätá vojna
 8. Aj v dm rozkvitli žlté narcisy
 9. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 10. Uľahčujeme ľuďom s hendikepom nastupovanie do automobilu
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 25 797
 2. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 22 984
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 17 464
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 13 808
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 13 469
 6. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 10 997
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 701
 8. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 663
 9. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 631
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Donald Trump

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Jadrová dohoda s Iránom, Irán, Napätie medzi USA a Iránom
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Druhí najhorší smeráci

Po Dominikovi Dánovi boli pre prebytočnosť prepustení aj ďalší, ktorí na Ministerstve vnútra nič nerobili.

Protest v Breste

Minúta po minúte: Pribudlo 75 nových prípadov nákazy

Slovensko eviduje celkovo 2 690 prípadov.

Ilustračné foto
Ilustračná fotografia.