SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Šéf Esetu: K tržbám zo Slovenska máme citový vzťah (rozhovor)

So šéfom firmy aj o tlakoch politikov.

Šéf Esetu Richard Marko (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Softvérová spoločnosť Eset sa za posledné bezmála tri dekády vypracovala na unikátny slovenský príklad celosvetového úspechu. Ako líder trhu kyberbezpečnosti posúva malú päťmiliónovú krajinu do popredia IT priemyslu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V posledných rokoch sa jeho majitelia čoraz viac angažujú aj v podpore občianskej spoločnosti na Slovensku. O súčasnosti a budúcnosti Esetu sa INDEX zhovára so šéfom spoločnosti Richardom Markom.

Počas posledných dvoch rokov sa do Esetu pre občiansku angažovanosť niektorých jeho majiteľov obúvajú politici ako Robert Fico, Andrej Danko alebo Ľuboš Blaha. Hovoria o prepojení na zahraničné tajné služby, eseťákov označujú za oligarchov. Čo si o tom myslíte?

Neteší ma to... Pôsobíme v tejto krajine tridsať rokov. Myslím si, že sme boli a stále sme nositeľmi pozitívnych myšlienok a príkladom, že aj firma z malej krajiny sa môže presadiť medzinárodne. Preto tieto útoky racionálny zmysel nedávajú.

Výzva Blahovi nepomohla

Rozprávate sa o tom so zamestnancami?

Samozrejme, tieto veci sa nedajú prehliadnuť. Objavujú sa v médiách a ešte častejšie na sociálnych sieťach, takže aj naši zamestnanci sú s nimi konfrontovaní.

Komunikujeme preto dovnútra firmy, aby sme vysvetlili, čo sa deje, respektíve objasnili, že v skutočnosti sa nič nedeje, že tieto útoky sú založené na výmysloch.

Je populárne šíriť konšpiračné teórie a časť ľudí sa snaží pomocou nich získavať politické body.

Z môjho hľadiska je to o hľadaní primeranej miery, ako na túto situáciu reagovať. Beriem to tak, že žijeme v čase, keď je populárne šíriť konšpiračné teórie a určitá časť ľudí a politikov sa snaží pomocou nich získavať politické body. Môže im prekážať aj naša nezávislosť.

Čo hovoria zamestnanci na to, že Eset sa stal súčasťou politického boja?

Povedal by som to tak, že keď som vystúpil na jednom zo zhromaždení Za slušné Slovensko, nevedel som, čo môžem očakávať, ako to budú vnímať zamestnanci.

Moja súkromná štatistika hovorí, že na dvadsať veľmi pozitívnych reakcií bola jedna opatrná v tom duchu, že by sa firma alebo jej predstavitelia do takýchto akcií zapájať nemali.

Je to teda vnímané skôr pozitívne. Samozrejme, nemáme čo skrývať, stojíme za hodnotami a snahami o modernejšie Slovensko, ale bez politických ašpirácií.

Chápeme, že podpora občianskej spoločnosti je súkromná aktivita majiteľov Esetu. Neprekáža im však, že zasahujú aj firmu? Netlačia tí majitelia, ktorí sa verejne až toľko neangažujú, aby tí angažovaní trocha poľavili alebo sa stiahli?

Diskutujeme o tom. Aj spolumajitelia, aj zamestnanci na to majú rôzne názory. To, na čom sa zhodujeme, je, že firma sa venuje svojmu poslaniu, teda IT bezpečnosti, a ostatné aktivity súvisia s tým, že ako významná slovenská firma sa snažíme k tejto krajine správať zodpovedne.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Dohoda s ministerstvom je veľmi vágna, nie všetci obchodníci sa do jej plnenia pustili s rovnakou vervou.


5 h
Taliansku opäť napadlo pomôcť si obrovskými zlatými rezervami (ilustračné foto).

Spotová cena prekročila hranicu dvetisíc dolárov.


TASR 8 h
Nezamestnanosť na Slovensku

Miera nezamestnanosti sa vo februári znížila na 5,76 percenta.


SITA 9 h
Banka UBS.

Správa o prevzatí Credit Suisse európske trhy neupokojila.


TASR 10 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu