SME

Šéf Esetu: K tržbám zo Slovenska máme citový vzťah (rozhovor)

So šéfom firmy aj o tlakoch politikov.

Šéf Esetu Richard Marko (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Softvérová spoločnosť Eset sa za posledné bezmála tri dekády vypracovala na unikátny slovenský príklad celosvetového úspechu. Ako líder trhu kyberbezpečnosti posúva malú päťmiliónovú krajinu do popredia IT priemyslu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V posledných rokoch sa jeho majitelia čoraz viac angažujú aj v podpore občianskej spoločnosti na Slovensku. O súčasnosti a budúcnosti Esetu sa INDEX zhovára so šéfom spoločnosti Richardom Markom.

Počas posledných dvoch rokov sa do Esetu pre občiansku angažovanosť niektorých jeho majiteľov obúvajú politici ako Robert Fico, Andrej Danko alebo Ľuboš Blaha. Hovoria o prepojení na zahraničné tajné služby, eseťákov označujú za oligarchov. Čo si o tom myslíte?

Neteší ma to... Pôsobíme v tejto krajine tridsať rokov. Myslím si, že sme boli a stále sme nositeľmi pozitívnych myšlienok a príkladom, že aj firma z malej krajiny sa môže presadiť medzinárodne. Preto tieto útoky racionálny zmysel nedávajú.

Výzva Blahovi nepomohla

Rozprávate sa o tom so zamestnancami?

Samozrejme, tieto veci sa nedajú prehliadnuť. Objavujú sa v médiách a ešte častejšie na sociálnych sieťach, takže aj naši zamestnanci sú s nimi konfrontovaní.

Komunikujeme preto dovnútra firmy, aby sme vysvetlili, čo sa deje, respektíve objasnili, že v skutočnosti sa nič nedeje, že tieto útoky sú založené na výmysloch.

Je populárne šíriť konšpiračné teórie a časť ľudí sa snaží pomocou nich získavať politické body.

Z môjho hľadiska je to o hľadaní primeranej miery, ako na túto situáciu reagovať. Beriem to tak, že žijeme v čase, keď je populárne šíriť konšpiračné teórie a určitá časť ľudí a politikov sa snaží pomocou nich získavať politické body. Môže im prekážať aj naša nezávislosť.

Čo hovoria zamestnanci na to, že Eset sa stal súčasťou politického boja?

Povedal by som to tak, že keď som vystúpil na jednom zo zhromaždení Za slušné Slovensko, nevedel som, čo môžem očakávať, ako to budú vnímať zamestnanci.

Moja súkromná štatistika hovorí, že na dvadsať veľmi pozitívnych reakcií bola jedna opatrná v tom duchu, že by sa firma alebo jej predstavitelia do takýchto akcií zapájať nemali.

Je to teda vnímané skôr pozitívne. Samozrejme, nemáme čo skrývať, stojíme za hodnotami a snahami o modernejšie Slovensko, ale bez politických ašpirácií.

Chápeme, že podpora občianskej spoločnosti je súkromná aktivita majiteľov Esetu. Neprekáža im však, že zasahujú aj firmu? Netlačia tí majitelia, ktorí sa verejne až toľko neangažujú, aby tí angažovaní trocha poľavili alebo sa stiahli?

Diskutujeme o tom. Aj spolumajitelia, aj zamestnanci na to majú rôzne názory. To, na čom sa zhodujeme, je, že firma sa venuje svojmu poslaniu, teda IT bezpečnosti, a ostatné aktivity súvisia s tým, že ako významná slovenská firma sa snažíme k tejto krajine správať zodpovedne.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6FPT na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Inflácia v krajine sa stabilizovala.


SITA
Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu