BRATISLAVA. Viacerí členovia vlády rokujú so zástupcami autodopravcov o ich hlavných požiadavkách súvisiacich s podmienkami podnikania v cestnej doprave.
Stretnutie sa začalo po 16:00 na Ministerstve financií. Za rokovací stôl si sadli po tom, čo Únia autodopravcov Slovenska (UNAS), ktorá štrajkuje siedmy deň za splnenie svojich dvoch požiadaviek, po výzve premiéra Petra Pellegriniho (Smer) popoludní zastavila blokovanie hraničných priechodov.
Na stretnutí pod vedením premiéra sa za vládu zúčastňujú aj minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd), minister financií Ladislav Kamenický, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter a ministerka vnútra Denisa Saková (všetci Smer). Prítomný je aj šéf Policajného zboru Milan Lučanský.
Na stretnutie prišli aj zástupcovia Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia na čele s jeho prezidentom Pavlom Jančovičom a Únie autodopravcov Slovenska s jej podpredsedom Stanislavom Skalom.
Priechody uvoľnili, štrajk pokračuje

Skala upozornil, že priechody síce uvoľnili, štrajk však pokračuje a stále zostávajú na miestach, kde boli.
UNAS trvá na požiadavke týkajúcej sa mýtneho systému. "Uvidíme, až sa predloží zmluva na mýtny systém, podľa toho sa potom zariadime," dodal Skala.
Jančovič však pripomenul, že to nie je jediná požiadavka autodopravcov. Poukázal na vysokú daň z motorových vozidiel aj na zdaňovanie vreckového.
"A nehovoríme o tom, že my tu naozaj trestáme vlastných dopravcov, lebo sme im dali nejaký medzník 10-tisíc kilometrov pri zľavách na mýto. To potrebujeme odstrániť a, jednoducho, zľavy na mýto potrebujeme od prvého kilometra. To je možné nariadením vlády a ešte zasadá budúci týždeň parlament," zdôraznil.
Česmad považuje tieto požiadavky za splniteľné. "Veríme, že tým sa cestným dopravcom podarí aspoň trošku nadýchnuť v tomto 'marazme' a môžeme sa potom baviť o ďalších veciach," skonštatoval Jančovič.
Požiadavky autodopravcov
UNAS žiada zníženie dane z motorových vozidiel o 50 % a pozastavenie výberu mýta. Druhú z týchto požiadaviek odmietol predseda vlády ako absolútne scestnú a neprijateľnú po stretnutí s príslušnými ministrami v pondelok dopoludnia.
Už skôr obe podmienky štrajkujúcich autodopravcov označili za nereálne ministri financií a dopravy, pričom prvý z nich neskôr navrhol pokles tejto dane pre kamiónovú dopravu v priemere o 12,5 %.
ČESMAD Slovakia podporil návrh kolegov z UNAS na zníženie cestnej dane o polovicu, ako aj ich štrajk trvajúci od 7. januára.
ČESMAD má okrem zníženia dane z motorových vozidiel (na Slovensku je druhá najvyššia v Európskej únii) záujem aj o zrušenie zdaňovania vreckového vodičov pri pracovných cestách a tiež o zľavy zo sadzieb mýta už od prvého prejdeného kilometra.