Záujemcu o investovanie zvyčajne zaujíma najmä to, ako veľmi sa jeho vložené peniaze zhodnotia. Pozornosť by však mal venovať aj poplatkom, ktoré sa s investovaním spájajú. A ktoré z jeho peňazí ukroja aj v prípade, že samotná investícia mu nezarobí ani cent.

Navyše, kým vývoj na trhu, od ktorého zhodnotenie investície závisí, je nepredvídateľný, poplatky sa dajú presne určiť už vopred, pretože sú súčasťou cenníka finančných sprostredkovateľov.
INDEX zhrnul poplatky pri najbežnejších formách investovania. Ide o priame obchodovanie na burzách, investovanie cez správcovské firmy (do podielových fondov), investičné životné poistenie a dôchodkové sporenie v druhom a treťom pilieri.
Akcie a podielové fondy
Ak chcete investovať priamo do akcií na burze, nezaobídete sa síce bez sprostredkovateľa, ale poplatky sú relatívne nízke. Obchodníci s cennými papiermi vtedy investorovi neposkytujú žiadne poradenstvo a ani nenarábajú s jeho prostriedkami, lebo mu prevádzkujú účet.
Poplatok za vedenie účtu predstavuje zvyčajne do 0,1 percenta ročne z jeho hodnoty. Okrem neho investor platí poplatky za nákup alebo predaj akcií či dlhopisov, ktoré sú od jedného eura do 0,7 percenta z transakcie.