Slovenská investičná skupina HTC Investments robí čistky vo svojom portfóliu. Zbavuje sa druhého najväčšieho podniku - Kinex Bearings. Ten vyrába ložiská v dvoch výrobných závodoch nachádzajúcich sa v Bytči a v Kysuckom Novom Meste.
Novým majiteľom stratového Kinexu je indická spoločnosť National Engineering Industries Limited, ktorá obchod uskutočnila cez švajčiarsku dcérsku spoločnosť NBC Global AG.
Kým tržby má Kinex relatívne stabilné, pohybujú sa okolo 57 miliónov eur, v roku 2018 zaznamenala firma stratu vyše dvoch miliónov eur.

Okrem Kinexu Indovia preberú aj Global Supply, ktorá je ďalšou dcérskou spoločnosťou skupiny HTC. Global Supply je distribútorom ložísk na svetové trhy. Za rok 2018 dosiahli jej tržby takmer 16 miliónov eur a zisk necelý milión eur.
"Kupujúci nadobudne akcie oboch spoločností (vrátane podielov v príslušných dcérskych spoločnostiach týchto spoločností), ako aj ochranné známky," potvrdila skupina HTC Investment v oficiálnom stanovisku.
Dohoda so silným indickým partnerom v oblasti ložísk má pomôcť Kinexu v ďalšom rozvoji a Indovia si tak chcú upevniť pozíciu na svetovom trhu ložísk.
Indická firma je vo svojej branži gigantom a patrí do veľkej obchodnej skupiny C K Birla Group. Tá sa zameriava na výrobu ložísk pre automobilový priemysel, vlaky, traktory, nákladné autá či motocykle.
Indovia vyrábajú ložiská už 60 rokov, celá skupina má ročné tržby na úrovni 2,3 miliardy dolárov, zamestnáva 2600 ľudí a ložiská exportuje do 30 krajín sveta.
Skupine sa nedarí, opustil ju Zoroslav Kollár
V posledných rokoch sa celej investičnej skupine HTC Investments nedarilo a jej výsledky sa zhoršovali. Kým v roku 2010 mala tržby 287 miliónov eur, pred dvoma rokmi to bolo už len 720-tisíc eur.
Priemyselnú skupinu donedávna vlastnila dvojica slovenských milionárov Zoroslav Kollár a Martin Blaškovič. Momentálne v nej figuruje už iba druhý menovaný.
Nedávno palubu skupiny podľa informácií týždenníka Trend opustil vplyvný právnik Zoroslav Kollár, ktorý práve vďaka nej najviac zbohatol. Svoje akcie predal a majetok premenil na hotovosť. Naďalej vlastní napríklad Kúpele Trenčianske Teplice.

HTC naposledy robila upratovanie vo svojich firmách pred dvoma rokmi, keď v konkurze skončila topoľčianska firma Elektrokarbon, ktorá sa zaoberala výrobou uhlíkových materiálov.
Podpísala sa pod neho problematická finančná situácia spoločnosti a problémy na Ukrajine.
V problémoch aj legenda
Skupina chce čistkami stabilizovať najmä legendárnu značku traktorov Zetor, ktorá v celej skupine dominuje. Lenže ani tejto brnianskej firme sa nedarí - koncom roka 2018 pre silnú konkurenciu ohlásila prepúšťanie 145 zamestnancov.
Zetor sa v roku 2018 po prvýkrát po ôsmich rokoch dostal do straty. Napriek tržbám vo výške 2,3 miliardy českých korún (89,04 milióna eur) sa jeho hospodárenie skončilo stratou 149 miliónov korún (5,8 milióna eur).
Zetor sa od roku 2012 borí s poklesom záujmu o traktory. Naposledy sa pod nižšie predaje podpísali extrémne suchá, ktoré poškodili farmárov. V roku 2018 sa to významne prejavilo na ich najväčších trhoch. V Česku došlo k poklesu celého trhu o 21 percent, v Poľsku o 20 percent.
Plány na tento rok sú pozitívnejšie a Zetor plánuje prijať niekoľko desiatok nových zamestnancov.
Do portfólia investičnej skupiny patrí aj spoločnosť Zetor Engineering Slovakia, ktorá sa venuje výrobe obrnených vozidiel Gerlach a Fox.
Firma preto uzavrela strategickú dohodu o spolupráci s jedným z lídrov svetového zbrojárskeho priemyslu, spoločnosťou Rheinmetall Protection Systems GmbH. Dohoda sa týka spoločného vývoja riešení balistickej a protimínovej ochrany vozidla Gerlach.