V novom seriáli Čo číta INDEX predstavujeme zaujímavé knižné tituly zo sveta ekonomiky, biznisu a financií.
Prvý august 2012 mal byť pre Wall Street len ďalším ospalým dňom. Keď však newyorská burza otvorila, ceny akcií švajčiarskej spoločnosti Novartis sa zbláznili.
V priebehu desiatich minút všetky obchodovateľné akcie farmaceutickej firmy zmenili majiteľa, ich kurz najprv prudko vzrástol a potom zasa prudko klesol.
Chaos nastal aj pri akciách iných spoločností ako General Motors a Pepsi. Nikto nechápal, čo sa deje, ale jedno bolo jasné. Nesúviselo to s turbulenciami vo firmách, s ktorých akciami sa obchodovalo.
Neskôr sa zistilo, že za všetko mohol softvér brokerskej spoločnosti Knight Capital. Chaos spôsobil tak, že každú sekundu neúmyselne poslal stovky objednávok do 140 búrz po celom svete. Stačilo málo: firemný itečkár nesprávne skopíroval novú verziu obchodného softvéru na servery. Vyčíslená škoda: 440 miliónov dolárov.
Drobná chyba v reťazci

Takýto incident by sa kedysi nemohol stať. Kým obchodovanie ovládli počítače, väčšinu transakcií robili obchodníci na parkete akciovej burzy.
Keď sa stalo niečo nezvyčajné, keď napríklad klient zadal neobvykle veľkú objednávku, díler mohol preveriť situáciu, kým obchod uskutočnil.
Nástup obchodných algoritmov spravil finančný systém zložitým a nemilosrdným.
A tak dnes žijeme v zlatej ére kolapsov, tvrdia autori knihy Meltdown (v slovenskom preklade pod názvom Kolaps).

Bývalý obchodník s cennými papiermi Chris Clearfield a kanadský profesor ekonómie András Tilcsik z Rotman School of Management píšu o tom, ako sú firmy a vlády závislé od zložitých a ťažko pochopiteľných systémov.
Autori knihy presviedčajú, že komplexné technologické systémy, ktorým málokto do detailu rozumie, nás môžu dostať do nebezpečnej zóny:
„Keď zlyhajú, môžu usmrtiť ľudí, zničiť životné prostredie a destabilizovať ekonomiku.“