BRATISLAVA. V garantovaných dlhopisových fondoch, ktoré spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti, si na penziu sporí príliš veľa ľudí.
Na stretnutí s médiami to uviedol predseda predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) Miroslav Kotov.
"Na začiatku sporenia by mali byť sporitelia v negarantovaných fondoch," povedal.
Štát rozbil optimálne rozloženie
Vysoký počet sporiteľov v garantovaných fondoch je podľa Kotova následkom zásahu jednofarebnej vlády Roberta Fica v roku 2013, kedy sa všetci pasívni sporitelia presunuli z negarantovaných do garantovaných fondov.
V roku 2013 totiž museli osoby sporiace si na penziu v negarantovanom zmiešanom alebo akciovom fonde potvrdiť svoj záujem v tomto fonde naďalej zostať, v opačnom prípade boli zo zákona presunutí do garantovaného dlhopisového fondu.
“Sporitelia mali majetok v druhom pilieri rozložený optimálne, kým to nepokazil štát.
„
Kým v apríli 2013 si v negarantovaných fondoch sporilo 88 percent účastníkov druhého piliera, v máji 2013 po presune sporiteľov do garantovaných fondov v akciových a zmiešaných fondoch zostalo len 9,5 percenta sporiteľov.
"Sporitelia mali majetok v druhom pilieri rozložený optimálne, kým to nepokazil štát," povedal šéf DSS VÚB Generali Vladimír Mlynek. Dôchodkovým spoločnostiam sa pritom podľa neho darí postupne presviedčať sporiteľov o tom, že pre mladších ľudí sú negarantované fondy výhodnejšie.
"Dnes si mladí sporitelia volia fondy správne," uviedol. Deväť z desiatich mladých ľudí, ktorí vlani vstúpili do druhého piliera, sa totiž rozhodlo sporiť si na penziu v niektorom z negarantovaných fondov.
"Noví sporitelia si vyberajú sporivú stratégiu v súlade s ich vekom," povedal Kotov. Ku koncu minulého roka si na penziu v negarantovaných fondoch už sporilo 27,8 percenta ľudí a zvyšok sporiteľov bolo v garantovaných dlhopisových fondoch.
Rok 2019 bol pre druhý pilier rekordným
Rok 2019 bol pre druhý pilier z hľadiska zhodnotenia rekordným. Výkonnosti negarantovaných dôchodkových fondov za minulý rok dosiahli 11,6 až 28,6 percenta a garantovaných dôchodkových fondov 0,9 až 4,9 percenta.
"Akciové trhy rástli a rástli aj ceny dlhopisov," povedal Kotov. Do druhého piliera počas minulého roka vstúpilo 81,4 tisíca nových sporiteľov, čo je historicky najvyšší počet nových sporiteľov, s výnimkou prvého roku vzniku sporivého piliera.
"Do druhého piliera je najlepšie vstúpiť čím skôr, toto rozhodnutie by malo byť súčasťou vstupu na pracovný trh," tvrdí šéf ADSS.
Do druhého piliera vstupovali najmä mladí ľudia
Vstup do druhého piliera je dobrovoľný, môžu doň vstúpiť osoby mladšie ako 35 rokov, následne však sporiteľ už svoje rozhodnutie nemôže zmeniť a účasť je povinná.

Vlani pritom do druhého piliera vstupovali najčastejšie mladí ľudia vo veku 20 až 25 rokov. O zmenu dôchodkového fondu môže sporiteľ požiadať svoju správcovskú spoločnosť.
Ku koncu minulého roka mali sporitelia na účtoch v druhom pilieri uložených vyše 9,32 miliardy eur. V dlhopisových garantovaných dôchodkových fondoch sa nachádzalo 6,73 miliardy eur a v negarantovaných dôchodkových fondoch 2,59 miliardy eur. Na penziu si v kapitalizačnom pilieri sporí vyše 1 milión 570 tisíc ľudí.
Príspevková sadzba do druhého dôchodkového piliera sa od začiatku tohto roka zvýšila zo 4,75 % na 5 % hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby.
Každoročný nárast príspevkovej sadzby o 0,25 percentuálneho bodu, ktorý sa začal od roku 2017, bude pokračovať až do roku 2024, kedy sadzba dosiahne 6 % z vymeriavacieho základu sporiteľa.