PARÍŽ. Zvýšenie napätia medzi USA a Iránom vyvoláva nepríjemné spomienky na ropnú krízu v minulom storočí.
Blízky východ je totiž kľúčovým regiónom z hľadiska dodávok ropy a ich prerušenie by zasiahlo globálnu ekonomiku, uviedla Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).
Podľa organizácie so sídlom v Paríži dostatočné zásoby ropy a vysoká produkcia v iných regiónoch znamenajú, že svet môže relatívne dobre reagovať na prípadnú krízu.
Riziko zatiaľ ustúpilo
Washington a Teherán sú v súčasnosti v "stave nečinnosti" po vojenských akciách v uplynulých dvoch týždňoch, ktoré vyvolali obavy z rozsiahlejšej konfrontácie. Tá by mohla zasiahnuť Hormuzský prieliv, ktorým prúdi 20 % celosvetových dodávok ropy.
"Nevieme, ako sa geopolitická situácia časom vyvinie, ale zatiaľ sa zdá, že riziko závažného ohrozenia dodávok ropy ustúpilo," uviedla IEA vo svojej najnovšej mesačnej správe o trhu s ropou.
Skonštatovala, že ceny ropy po výraznom skoku opäť klesli, rovnako ako vlani v septembri po sérii útokov na saudské ropné zariadenia, ktoré nakrátko vyradili časť saudského exportu.
"Dnešný trh, na ktorom produkcia nečlenov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) výrazne rastie a zásoby OPEC sú o 9 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) vyššie ako päťročný priemer, poskytuje solídnu základňu pre možnú reakciu na akúkoľvek eskaláciu geopolitického napätia," uviedla IEA. Dodala, že sa tak opäť potvrdila hodnota strategických zásob ropy ako záložného zdroja.
Rast dopytu po rope sa zrýchli
IEA bola vytvorená práve v dôsledku ropného šoku z roku 1973, keď členovia OPEC zaviedli embargo na export komodity krajinám, ktoré podľa nich podporovali Izrael. Členovia IEA majú v súčasnosti strategické rezervy ropy na úrovni troch mesiacov dovozu.
V uplynulých pár rokoch pritom došlo k prudkému nárastu ťažby z bridlíc v štátoch mimo OPEC. Ponuka tak prevýšila dopyt. Ropný kartel a jeho spojenci z aliancie OPEC+ sa preto dohodli na obmedzení produkcie, aby dosiahli rovnováhu medzi ponukou a dopytom a podporili ceny komodity.

IEA vo svojej prognóze pre tento rok predpovedá rýchlejší rast dopytu po rope, a to vďaka očakávaniam, že globálne hospodárstvo začne naberať tempo po znížení napätia v obchode.
Podľa prognózy by mal dopyt po rope tento rok stúpnuť o 1,2 milióna barelov denne. To je však oveľa menej ako odhadovaný rast dodávok ropy od nečlenov OPEC o 2,1 milióna barelov/deň, čo zvýši tlak na ropný kartel a jeho spojencov, aby ďalej znižovali ťažbu.
Počas roku 2019 pokles produkcie OPEC+ takmer úplne vykompenzoval rast ťažby v krajinách mimo kartelu.
Členovia OPEC+ vrátane Ruska sa vlani v decembri dohodli na obmedzení ťažby o ďalších 900.000 barelov/deň od januára 2020.