BRATISLAVA. V minulom roku výrazne pribudli nové typy kyberútokov. Súčasne vzrástol aj počet ostatných hrozieb detekovaných antivírovými technológiami ako napríklad backdoorové útoky či bankové trójske kone.
Prítomnosť vírusov ťažiacich kryptomenu pritom klesla o viac ako polovicu. Poukazuje na to správa Kaspersky Security Bulletin.
V roku 2018 zachytili webové antivírové riešenia spoločnosti Kaspersky 21.643.946 unikátnych škodlivých objektov (vrátane skriptov, exploitov a spustiteľných súborov). V minulom roku ich počet stúpol na 24.246.126.
Tento nárast bol spôsobený vyšším počtom a rozmanitosťou HTML stránok a skriptov, ktoré skryto načítavajú údaje obsahujúce vo väčšine prípadov reklamné odkazy.
Najvýraznejšie však bol tento rast spôsobený online skimmermi (niekedy označovanými ako sniffers) - ich prostredníctvom útočníci vkladajú skripty do stránok internetových obchodov a používajú ich na krádež údajov z kreditných či platobných kariet používateľov.
Celkovo zaznamenali antivírusy 510.000 unikátnych súborov so skimmermi (skripty a HTML), čo predstavovalo medziročný rast o 187 %.
Zároveň bezpečnostné technológie odhalili päťnásobne viac hrozieb než v roku 2018 - celkovo až 2.660.000.
Webovým skimmerom sa tiež podarilo vstúpiť do rebríčka top 20 škodlivých objektov zistených online, kde sa v celkovom hodnotení umiestnili na 10. mieste.
Spolu s nimi vzrástol aj podiel nových backdoor súborov a bankových trójskych koní pri všetkých druhoch hrozieb - o 134 %.
Na druhej strane, počet detekovaných unikátnych škodlivých adries URL sa podľa správy v porovnaní s rokom 2018 znížil na polovicu (50,5 %) - z 554.159.621 na 273.782.114.
Tento posun bol do značnej miery spôsobený výrazným poklesom skrytých webových minerov, aj keď s nimi môže súvisieť aj niekoľko ďalších detekcií.