Písal sa rok 2009 a Slovensko sa zmietalo v krízových kŕčoch. Podniky prepúšťali, manažéri firiem škrtali nové projekty a ľudia obmedzovali výdavky. Napriek zlej atmosfére sa našli odvetvia, ktoré na toto obdobie spomínali v dobrom.
Jedným z nich bol elektrotechnický priemysel. Konštelácia interných a externých faktorov spravila zo Slovenska LCD veľmoc. Výroba televízorov či DVD prehrávačov bola na tom tak dobre, že toto odvetvie sa stalo pilierom ekonomiky.

Dnes je pohľad na tento sektor výrazne odlišný. Časť podnikov zo Slovenska odišla, časť sa preorientovala na iné zameranie. Najväčší hráč, galantský Samsung ohlásil hromadné prepúšťanie, o prácu prídu stovky zamestnancov.
Dalo by sa hovoriť aj o konci jedného úspešného príbehu. Príbehu, v ktorom hlavnú úlohu hrali televízory.
Ťahúň ekonomiky
Vráťme sa o vyše desaťročie späť. V rokoch 2009 až 2010 nešlo len o mediálne vyhlásenia elektrotechnických podnikov – to, že sa im darilo, dokazovali aj čísla.
Zo Slovenska prúdili do zahraničia milióny vyrobených televízorov a prehrávačov. Aj keď televízory vedeli firmy vyrobiť lacnejšie napríklad v Číne, svoju úlohu zohrali clá. Nadnárodné značky si preto vyberali európske destinácie pre svoje továrne.
Za rok 2010 sa prvýkrát v modernej histórii Slovenska menil líder rebríčka exportérov. Po dlhoročnom kraľovaní bratislavského Volkswagenu prevzal štafetu galantský podnik na výrobu televízorov Samsung Electronics Slovakia.
Na Slovensku v tom čase pôsobila hneď trojica výrobcov televízorov. Popri Samsungu mal Sony závod v Nitre a Universal Media Corporation (UMC) v Novom Meste nad Váhom. Pozície a príbehy každého z nich sa rokmi menili.