SME

Kočnerova knižnica skrýva ďalšie čachre s Bašternákom z doby kešu

Našli sme podivné faktúry a dokumenty, ktoré si posielali.

Obžalovaný Marian Kočner.Obžalovaný Marian Kočner. (Zdroj: SME/Marko Erd)

Autorky pracujú v Nadácii Zastavme korupciu

Nadácia Zastavme korupciu (zdroj: Nadácia Zastavme korupciu)

Keď Peter Tóth, bývalý kamarát Mariána Kočnera, odovzdal polícii auto napakované jeho vecami, na NAKA museli mať Vianoce.

Vyšetrovateľom na podnose doniesol nielen informácie súvisiace s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ale aj dokumenty k prípadom, ktoré potvrdzujú podozrenia z Kočnerových ekonomických podvodov.

V čiernej Kia Rio sa však toho nachádza oveľa viac a je možné, že Kočnerove ekonomické kauzy známe ako Donovaly či Technopol, doplní ďalšie preverovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Nové zistenia sú výsledkom analýzy Nadácie Zastavme korupciu. Je súčasťou tímu, ktorému medzinárodná organizácia OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) poskytla prístup do takzvanej Kočnerovej knižnice.

Nachádzajú sa v nej dáta z vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej získané legálne od zdroja.

Nadácia podrobne analyzovala zmluvy, faktúry a účtovníctvo, ktoré sa týkali výstavby Kočnerových nehnuteľností.

Našla v nich podozrivé obchody, pochybné faktúry a platby. A rovnakých ľudí, ako operovali v kauze Kočnerovho známeho Ladislava Bašternáka, ktorý sedí za daňový podvod.

Pôžička od Bašternáka

V aute bola napríklad prvá strana zmluvy o pôžičke medzi Bašternákom a Kočnerom.

Developer blízky Smeru požičal Kočnerovi v hotovosti 50-tisíc eur. Aké boli úroky, nie je z dokumentu jasné. Čo sa z neho dá vyčítať je, že dlžník mal vrátiť späť nie hotovosť, ale poslať peniaze na účet. V polovici roka 2011.

SkryťVypnúť reklamu

Takéto pôžičky sú jedným zo spôsobov, ktoré špekulanti používajú, ak legalizujú nezákonne získané peniaze, napríklad z úplatku alebo trestnej činnosti.

Ak sa im na účet pripíšu desaťtitíce eur a banka začne preverovať ich pôvod, preukážu sa zmluvou o pôžičke. Či bol úver skutočný alebo len fiktívny, sa zistiť nedá, keďže ju vyplatili “v keši.”

Či Bašternák použil túto schému alebo bol Kočner naozaj vo finančnej núdzi, sa z políciou zaistených dôkazov zistiť nedá. Čo však z nich ďalej jasné je, že obaja mali k sebe blízko a podnikali podobným spôsobom.

Rovnakí ľudia, iné firmy

Svedčí o tom množstvo faktúr a pokladničných bločkov ešte z roku 2008. Vtedy Kočner staval apartmány na Donovaloch aj Ski Hotel Unipharma v rovnakom lyžiarskom stredisku. Zmluvu na stavebné práce uzavrel s firmou RKO Stav.

SkryťVypnúť reklamu

Na tom by nebolo nič zvláštne, keby RKO Stav oficiálne nevlastnil Peter Hrkotáč. A ďalšími dodávateľmi boli spoločnosti Bašternáka a bývalého šéfa Fun Radia Patrika Zimana. Všetky doklady si roky uchovával Kočner.

Rovnaké osoby, hoci v iných obchodných spoločnostiach, Hrkotáč, Ziman a Bašternák, sa objavili aj okolo bytov v lukratívnej nehnuteľnosti v Bratislave. Za ich fiktívny predaj si Bašternák odpykáva päťročný trest.

Čo bolo u Kočnera

Ako títo biznismeni fungovali pri Kočnerovej výstavbe v rekreačnom stredisku Donovaly?

Milióny korún v hotovosti, štedré faktúry za mediálne služby a firmy, ktoré sídlia na rovnakej adrese a ktoré po vykonaní prác zanikli alebo boli prepísané na biele kone. Práve oni mali pritom štátu odviesť DPH, no ostali po nich len daňové dlhy. Toto všetko sú znaky charakteristické pre reťazové daňové podvody.

SkryťVypnúť reklamu

RKO Stav, ktorá stavala pre Kočnera, opakovane faktúrovala za dodávky nielen jeho firme Snovotel, ale aj spoločnostiam Accelerate, BG Invest či Hesit. Posledné tri v tom čase sídlili na tej istej adrese, v komplexe, ktorý staval Bašternák.

Príjmové pokladničné bločky k faktúram potvrdzujú platby v hotovosti. Takto sa uhrádzali aj sumy nad desiatky miliónov korún.

Ak by chceli daniari alebo polícia skontrolovať tieto obchody, bolo by to veľmi ťažké, pretože si ich nemôžu overiť cez bankové prevody.

Jedna faktúra od RKO Stav obsahuje pečiatku inej spoločnosti - Balaxu, ktorý patril Bašternákovi a ponúkal účtovné firmy. To by mohlo naznačovať, že Balax robil firme účtovníctvo.

Aktivita firiem viditeľne narástla v poslednom mesiaci roka 2008. Dokopy Hrkotáčova RKO len za tento jediný mesiac vyfaktúrovala tovary za takmer sto miliónov korún (pre ilustráciu, dnes by to zodpovedalo približne 3,3 miliónom eur).

SkryťVypnúť reklamu

Prelom rokov 2008 a 2009 bol pritom poznamenaný prechodom Slovenska na novú menu euro. V tejto súvislosti sa sprísňovali pravidlá pre preverovanie pôvodu peňazí, keďže všetky peniaze, vrátane hotovosti sa od 1. januára 2009 museli zameniť v bankách za novú menu.

Banky už vtedy pri vyšších sumách mali povinnosť spýtať sa na pôvod peňazí a zaznamenať to vo svojich systémoch.

Štátu len symbolická DPH

RKO Stav mala ako dodávateľ z inkasovaných peňazí štátu odviesť DPH. Pri jej tržbách by išlo mesačne o sumy rádovo v miliónoch korún. Reálne však štátu v posledných dvoch mesiacoch roka 2008 na dani oficiálne poslala len niekoľko desaťtisíc korún.

Pretože zohľadnila fakt, že sama zaplatila veľké sumy zas svojim dodávateľom. No pri bližšom pohľade na nich sa objavujú ďalšie podozrenia, či neboli ich obchody fiktívne alebo predražené.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad za inštaláciu 40-tich kusov protipožiarnych uzáverov zaplatil RKO Stav jednému dodávateľovi z Prievidze okolo desať miliónov korún. Napriek tomu, že prievidzká firma inštalovala tak drahé uzávery, neboli zrejme jej majitelia s jej fungovaním spokojní.

Vo firme sa striedali takmer každý rok. Až firma na jeseň 2013 zanikla.

Ďalší dodávatelia pre RKO Stav z Galanty zas po sebe zanechali daňové dlhy cez 200-tisíc eur. Pričom celé roky odmietali zverejniť, ako hospodária. V rozpore so zákonom.

Hrkotáč sa firmy tiež rýchlo vzdal

Ani v RKO Stav nechceli zdieľať s verejnosťou, ako sa firme darí. Napriek zákonnej povinnosti tak spoločnosť urobila len raz, ku koncu roka 2009. No už začiatkom roka 2010 prešla do rúk v Maďarsku žijúcej osoby. Takýto presun ,,za hranice“ veľmi často využívajú daňoví špekulanti, pretože sa tým sťaží kontrola účtovníctva tunajším daňovým úradom.

SkryťVypnúť reklamu

S bývalým konateľom firmy Hrkotáčom sa Nadácii spojiť nepodarilo, keďže takmer zo všetkých svojich biznisov vycúval práve v období rokov 2008 a 2009.

K starším obchodom sa ale vyjadril brat odsúdeného Ladislava Bašternáka Peter, ktorý pôsobil aj vo firme BG Invest a v poslednej dobe prevzal po Ladislavovi podiely aj v ďalších podnikoch. podiel v ďalšej firme (upravené 27.1. podľa P. Bašternáka).

Peter Bašternák potvrdil, že s RKO Stav spolupracovali, a to aj na stavbe nehnuteľností spájaných s Kočnerom. (upravené 27.1. podľa P. Bašternáka).

K vysokým platbám v keši uviedol, že vtedy to bola v stavebníctve bežná prax. "Viem, že teraz sa na to pozerá už inak, platia iné pravidlá", dodal. Tvrdí, že aj on sa s Kočnerom poznal, ale nemali žiadny priateľský vzťah priatelia (upravené 27.1. podľa P. Bašternáka).

Nadácii sa podarilo spojiť aj s Patrikom Zimanom, ktorý mal pred rokmi pod palcom napríklad Accelerate. Na otázku, čo hovorí na časté vysoké platby v hotovosti, reagoval, že sa nevie vyjadriť k takto naformulovanej otázke, ktorá sa týka pokladničných blokov spred 12 rokov, ,,avšak platby v hotovosti hoc aj v kombinácii s platbami cez účet nepovažujem za zvláštne, problémové alebo nelegálne.“

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa Zimana Nadácia spýtala, ako hodnotí svoje obchodné vzťahy s ľuďmi ako Bašternák a Hrkotáč, reagoval, že nevie ,,vyhodnotiť morálny profil dodávateľa služby alebo tovaru, pokiaľ je vzťah na profesionálnej úrovni a hodnotíte ho iba na základe výsledku a ceny“.

Nepremlčané

Bývalý elitný vyšetrovateľ Rudolf Cádra tvrdí, že ak by mali tieto staršie obchody podobný model ako známa Bašternákova dvojmiliónová vratka a šlo by o neodvedenie dane vo veľkom rozsahu, nebolo by trestné stíhanie ešte premlčané.

Polícia získala pri vyšetrovaní vraždy aj ďalšie informácie, ktoré s ňou nesúvisia. Či ich ďalej rieši, sme sa z odpovede hovorcu nedozvedeli.

Niečo ale napovedá reakcia Petra Bašternáka, ktorý uviedol, že ho zatiaľ polícia nijako nekontaktovala. Spomínané firmy minimálne posledné dva roky nekontrolovala ani Finančná správa. Čo potvrdila jej hovorkyňa Ivana Skokanová.

SkryťVypnúť reklamu

Ladislav Bašternák si odpykáva päťročný trest za údajnú kúpu siedmich luxusných bytov za 12 miliónov eur, pričom ani kupujúci, ani predávajúci nevedeli preukázať, že za ne reálne prebehla platba, lebo sa malo vyplácať v hotovosti. Súd skonštatoval, že išlo o účelové, fiktívne prevody bytov s cieľom vypýtať si od štátu vratku DPH.

Nadácia Zastavme korupciu spolupracuje na projekte Kočnerovej knižnice s OCCRP a vybranými slovenskými médiami. Ambíciou nadácie je hlbšie analyzovať zistenia novinárov a poskytnuté dáta, upozorňovať na prípadné podozrenia a na nezákonné praktiky kontrolné úrady a políciu, prípadne sa usilovať o systémové zmeny. V prípade výstavby na Donovaloch podáme podnet na NAKA.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (7. 4. 2025)
USD 1.106
AUD 1.810
CZK 25.142
JPY 160.560
CAD 1.570
GBP 0.850
HUF 405.700
PLN 4.263
CHF 0.941
SEK 10.974

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 754
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 188
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 282
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 7 332
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 921
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 022
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 206
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 077
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 427
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 952
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 64 407
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 193
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 513
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 678
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 103
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 707
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Ceny elektriny padli hlbšie pod magickú hranicu 100 eur za megawatthodinu.


SITA
Ilustračné foto.

Obavy z recesie môžu znížiť dopyt po rope.


TASR
Minister financií Ladislav Kamenický v parlamente.

Obmedzenia prišli pred rokom aj v Česku.


349
Ilustračné foto.

Firmy riešia, kde zoberú chýbajúce peniaze.


309
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 427
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 952
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 64 407
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 193
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 513
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 678
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 103
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 707
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu