ZVOLEN. Desiatky samospráv, firiem a veľkých podnikov práve rokujú so SAD Zvolen o zmluvách o preprave ich obyvateľov či zamestnancov alebo ich už uzatvorili.
Pre TASR to uviedol predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny.
Zmluvu majú už železiarne aj papierne
"V našom podniku aj v tejto chvíli zamestnanci pracujú. Doťahujeme napríklad znenie zmlúv s tými samosprávami, združeniami miest a obcí alebo podnikmi, ktoré o to požiadali," povedal pre TASR Polóny v sobotu podvečer.
Takéto zmluvy o preprave už uzatvorili napríklad s Harmaneckými papierňami či Železiarňami Podbrezová.
K skorému znovuobnoveniu prímestskej dopravy pre Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) sa však vyjadril skepticky.
Župa odmieta Kotlebove dodatky
Autobusy prímestskej dopravy, ktoré si od SAD Zvolen objednáva BBSK, nejazdia od soboty rána.

SAD Zvolen ich prestala zabezpečovať po tom, ako samosprávny kraj podal na súde námietku proti tzv. Kotlebovým dodatkom, ktorými kraj predĺžil dopravcovi pôvodnú zmluvu o päť rokov, pričom súd v decembri určil, že bola uzatvorená v rozpore so zákonom.
V hre sú však aj zálohové platby za prepravu, o ktorých kraj tvrdí, že nezodpovedajú reálnym nákladom.
"Stav, v ktorom sa Banskobystrický samosprávny kraj v spore o prevádzkovanie prímestských spojov so SAD Zvolen ocitol, je nezákonný. Neexistuje žiadny ekonomický ani právny dôvod na to, prečo k nemu malo dôjsť," vyhlásil podpredseda kraja Ondrej Lunter.
"V tejto chvíli nie sú právoplatné rozsudky a všetky ekonomické požiadavky, ktoré dopravca na piatkovom stretnutí uviedol, sme deklarovali, že uhradíme, a dali sme aj pokyn na ich uhradenie," konštatoval.
Ako ďalej povedal, prímestské spoje v kraji od rána nejazdia. "V tejto chvíli sa snažíme doručiť spoločnosti SAD Zvolen a štatutárovi doručenie o nariadení kraja prikázať mu, aby jazdil a rešpektoval tak zákon," priblížil.
"Zároveň sme sa obrátili na súd s podaním neodkladného opatrenia, kde žiadame, aby súd prikázal dopravcovi do momentu, kým sa nedohodneme, alebo do momentu, kým súd nerozhodne inak, aby neohrozoval verejnosť a aby naďalej pokračoval v jazdení," doplnil.
Kraj zriadil aj krízovú telefonickú linku, kde sú od rána k dispozícii ľudia, ktorí verejnosti odpovedajú na otázky týkajúce sa dopravy v kraji. "Sme zároveň v kontakte s jednotlivými samosprávami a regionálnymi združeniami miest a obcí a koordinujeme postup," poznamenal.
"Samosprávam, ktoré si samy zabezpečia náhradnú dopravu, kraj náklady uhradí," dodal Lunter.
"Je zvláštne, že samosprávny kraj požiadal súd, aby určil dodatky, na základe ktorých SAD Zvolen obsluhovala prímestské linky v kraji, za neplatné, čím vlastne zastavil dopravu v kraji, a dnes samosprávny kraj žiada ten istý súd, aby nám prikázal, aby sme jazdili," reagoval Polóny.
Samosprávy sa stretnú už v nedeľu
Pracovné stretnutie k riešeniu mimoriadnej situácie v prímestskej autobusovej doprave sa uskutoční v nedeľu (26. 1.) v Banskej Bystrici.
Prítomní budú zástupcovia Banskobystrického regionálneho združenia obcí, ako aj zástupcovia SAD Zvolen a Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). TASR o tom informovala hovorkyňa primátora mesta Banská Bystrica Dominika Mojžišová.
"Vzhľadom na spor, ktorý v posledných dňoch vyvrcholil v oblasti prímestskej autobusovej dopravy, sa dnes (v sobotu) uskutočnilo rokovanie zástupcov mesta Banská Bystrica a dopravcu SAD Zvolen," uviedla.
Cieľom bolo zabezpečenie dopravy pre obyvateľov regiónu počas najbližších dní.
Podľa oboch strán je momentálna situácia, keď z rozhodnutia SAD Zvolen prestali premávať prímestské autobusové linky, mimoriadne vážna, a preto je potrebné ju bezodkladne riešiť.
"Zástupcovia samospráv aj regionálnych združení ZMOS preto vyvíjajú maximálne úsilie, aby zabezpečili potrebné opatrenia. Naším spoločným zámerom je zachovanie grafikonu verejnej dopravy v režime, na aký sú cestujúci zvyknutí a aký je potrebný na bezproblémový prístup do ich zamestnaní či do zdravotníckych, školských a iných zariadení," informovala o tom hovorkyňa banskobystrického primátora.