PRAHA. Diplomati totalitnej Severnej Kórey chystali pašovanie zbrojného materiálu a dronov z Česka cez Afriku a Čínu do Pchjongjangu.
Obchod zachytila a sledovala Bezpečnostná informačná služba (BIS) a s vedomím ministerstva zahraničia ho zarazila.
Dodávať zbrojný materiál je zakázané
Spravodajcovia sa o podozrivom obchode dozvedeli na prelome rokov 2012 a 2013. Monitorovali potom obchodného tajomníka, ktorý pôsobil na severokórejskej ambasáde v Prahe.
Píše o tom český Denník N, ktorý prípad zmapoval a BIS mu ho potvrdila. Dodávať zbrojný materiál do KĽDR je zakázané, vzťahuje sa naň embargo.
"K detailom tohto staršieho prípadu sa nemôžem vyjadrovať. Vo všeobecnej rovine ale môžem potvrdiť, že sa v minulosti BIS skutočne podarilo zabrániť obchodu so zbrojným materiálom smerom z Českej republiky do KĽDR," povedal denníku hovorca spravodajskej služby Ladislav Šticha.
Zháňanie vojenského materiálu
Podľa informácií denníka diplomat kontaktoval českého podnikateľa a požadoval náhradné diely na staré sovietske tanky T-54 a T-55, ktoré dodnes severokórejský režim využíva.
Zháňal ale aj náhradné diely k obrneným vozidlám BMP2, BRDM a BTR alebo lietadlám L-39, ktoré od 70. rokov vyrábalo Aero Vodochody a s ktorými severokórejskí piloti lietali.
Okrem náhradných dielov sa obchodný tajomník snažil zohnať aj malé drony, píše Denník N.
"Išlo o stroje s rozpätím cez jeden meter, ktoré mali vo vzduchu vydržať necelú hodinu a boli schopné niesť záznamové zariadenie," povedal denníku vysoko postavený zdroj z českej vlády.
Diplomat bol podľa Denníka N ku zháňaniu vojenského materiálu nútený vlastnými tajnými službami a svojimi nadriadenými.
Zapojené tri české firmy
"Dopyt obchodnému tajomníkovi zadával zástupca troch severokórejských spoločností, ktoré sú zapojené do zbrojného programu KĽDR. Tento pán potom pôsobil ako obchodný tajomník KĽDR v Nemecku," povedal Denníku N zdroj, ktorého informácie sa redakcii podarilo overiť zo zdrojov v českej diplomacii.
Do dodávok boli podľa Denníka N zapojené aj tri české firmy, ktorých mená sa nepodarilo získať.
BIS informácie predstavila vláde a v pražskom Černínskom paláci požiadala o vyhostenie diplomata.
Ministerstvo diplomata vyhostiť odmietlo, pretože o rok skôr bol kvôli inému prípadu vyhostený predchádzajúci ekonomický diplomat. Podľa zdroja Denníka N bol diplomat donútený odísť späť cez Čínu do KĽDR.