BRUSEL. Európska komisia schválila v stredu spoločný súbor zmierňujúcich opatrení, na ktorých sa dohodli členské štáty Únie, s cieľom riešiť bezpečnostné riziká spojené so zavádzaním piatej generácie mobilných sietí.
Tento krok nadväzuje na výzvu Európskej rady na spoločný prístup k bezpečnosti 5G sietí a na následné odporúčanie eurokomisie z marca 2019.
Členské štáty identifikovali riziká a zraniteľné miesta na vnútroštátnej úrovni a uverejnili spoločné posúdenie rizík na úrovni Únie. Prostredníctvom súboru nástrojov sa členské štáty zaväzujú napredovať spoločne v tejto oblasti.
Bezpečnosť vnútorného trhu je prvoradá
Komisia v stredu v rámci svojich právomocí vyhlásila príslušné opatrenia a vyzvala členské krajiny Únie na prijatie kľúčových opatrení do 30. apríla 2020.
Súbor nástrojov vznikol zásluhou skupiny pre spoluprácu v oblasti sieťovej a informačnej bezpečnosti a rieši všetky riziká zistené v rámci koordinovaného posudzovania Únie.

Týka sa to aj rizík súvisiacich s netechnickými faktormi, ako je riziko interferencie zo strany štátnych alebo štátom podporovaných aktérov z krajín mimo Únie prostredníctvom dodávateľského reťazca 5G.
Výkonná podpredsedníčka Európskej komisie pre digitálny vek Margrethe Vestagerová v tejto súvislosti uviedla, že technológia 5G má pre Úniu obrovský potenciál, lebo umožňuje zavádzanie personalizovanej zdravotnej starostlivosti, presného poľnohospodárstva a energetické siete, ktoré dokážu integrovať najrôznejšie druhy energie z obnoviteľných zdrojov.
"Čaká nás pozitívny pokrok, ale iba za predpokladu, že naše siete dokážeme ochrániť. Len tak budú digitálne zmeny prínosom pre všetkých občanov," zdôraznila pred novinármi.
Komisia upozornila, že hoci 5G bude prelomová technológia, nesmie sa presadzovať na úkor bezpečnosti vnútorného trhu EÚ.
5G siete budú zohrávať kľúčovú úlohu
Podľa slov eurokomisára pre vnútorný trh Thierryho Bretona má Únia všetky predpoklady na to, aby bola na čele technologických pretekov. "Či už ide o vývoj, alebo zavádzanie technológie 5G, náš priemysel napreduje rýchlym tempom.
Dnes členským štátom Únie, telekomunikačným operátorom a používateľom poskytujeme nástroje na budovanie a ochranu európskej infraštruktúry s najvyššími bezpečnostnými normami, aby sme všetci mohli v plnej miere využívať potenciál, ktorý ponúka 5G," vysvetlil.

Hoci sú za bezpečné zavádzanie technológie 5G vo veľkej miere zodpovední účastníci trhu a za národnú bezpečnosť zasa členské štáty, bezpečnosť sietí 5G je strategicky dôležitá pre celý jednotný trh a technologickú suverenitu Únie.
Preto je podľa Komisie úzko koordinované vykonávanie súboru nástrojov nevyhnutné na zaistenie toho, aby podniky a občania únie mohli bezpečne v plnej miere využívať všetky výhody novej technológie.
Komisia upozornila, že 5G siete budú zohrávať kľúčovú úlohu v budúcom rozvoji európskeho digitálneho hospodárstva a spoločnosti. Budú významným faktorom pre budúce digitálne služby a dôležitým základom pre digitálne a zelené transformácie.
Počítačových kriminálnikov rastie
Celosvetové výnosy z technológie 5G v roku 2025 sa odhadujú na 225 miliárd eur, aj preto sa Únia snaží získať kľúčovú konkurenčnú výhodu na globálnom trhu, čo si však vyžaduje zaistenie kybernetickej bezpečnosti, ak sa má zaručiť strategická autonómia Únie.
Týka sa to miliárd predmetov a systémov, a to aj v mimoriadne významných sektoroch ako energetika, doprava, bankovníctvo a zdravotníctvo, ale aj priemyselných riadiacich systémov.
Z nového prieskumu Eurobarometra, ktorý bol rovnako zverejnený v stredu, vyplýva, že povedomie Európanov o počítačovej kriminalite rastie. Až 52 % respondentov uviedlo, že sú pomerne dobre alebo veľmi dobre informovaní o počítačovej kriminalite, v porovnaní so 46 % v roku 2017.