BRATISLAVA. Slovenské domácnosti už môžu používať len takzvanú zelenú elektrinu.
Umožnila im to novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET), podľa ktorej Slovensko môže od začiatku tohto roka vydávať a obchodovať so zárukami pôvodu elektriny vyrobenej zo zelených zdrojov.
Záruka od dodávateľa
„Vydávanie a obchodovanie so zárukami pôvodu je jedným zo spôsobov podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov. O vystavenie záruky pôvodu môže požiadať elektráreň, ktorá vyrába elektrinu z obnoviteľných zdrojov a nedostáva žiadnu inú dotáciu. Túto záruku následne kupuje pre svojich zákazníkov dodávateľ,“ uviedol na stretnutí s novinármi člen predstavenstva Západoslovenskej energetiky Juraj Krajcár.
Jeden z najväčších dodávateľov energií, pološtátna spoločnosť ZSE Energia, začne svojim zákazníkom od februára na požiadanie ponúkať len zelenú elektrinu.
„Ak má zákazník záujem zelenú elektrinu odoberať, spoločnosť pre neho zakúpi záruky pôvodu. Zákazník len uzavrie so ZSE Energia zmluvu o poskytovaní tejto služby. Od spoločnosti zákazník získa takzvaný zelený certifikát, ktorý mu garantuje, že elektrina dodávaná do jeho domácnosti, je 100-percentne krytá elektrinou z obnoviteľných zdrojov,“ vysvetlil Krajcár.
Zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov

Výroba elektrickej energie z konvenčných zdrojov výrazne vplýva na európsku produkciu emisií oxidu uhličitého. Energetický sektor v Európskej únii vyprodukuje ročne až 1,17 miliardy ton emisií.
Krajiny Európskej únie zavádzajú takzvané zelené zmeny v energetike. Jednou z nich je zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe, v roku 2020 na 20 percent a v roku 2030 až na 32 percent.
Pri výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov sa uplatňujú viaceré formy podpory s cieľom stimulovať ich rozvoj a využívanie.
„Jedným zo spôsobov podpory je forma záruky pôvodu elektriny z obnoviteľných zdrojov, to jest priamym príplatkom spotrebiteľa za takúto elektrinu,“ konštatoval Krajcár.