WASHINGTON. Americká ekonomika vzrástla vlani o 2,3 percenta. Zaznamenala tak najslabší rast za posledné tri roky a za 3-percentným rastovým cieľom prezidenta Donalda Trumpa zaostala druhý rok po sebe.
Americké ministerstvo obchodu vo štvrtok informovalo, že rast americkej ekonomiky dosiahol vlani 2,3 perenta.
Prejavili sa obchodné spory
Tempo rastu sa tak v porovnaní s rokom 2018 výrazne spomalilo, keď v danom roku dosiahlo 2,9 percenta.
Rast v minulom roku bol zároveň najslabší od roku 2016, napriek rozsiahlej daňovej reforme, ktorá mala podľa Trumpa zrýchliť hospodársky rast aj nad 3-percentnú úroveň.
Dôvodom sú podľa ekonómov Trumpom odštartované obchodné spory, ktoré viedli k redukcii firemných investícií.
Nová dohoda výrazne nepomôže
Aj keď sa prognózy vývoja ekonomiky v poslednom období zlepšili po tom, ako v polovici januára USA a Čína podpísali prvú fázu obchodnej dohody, podľa ekonómov to pre ekonomiku výraznú podporu predstavovať nebude.
USA totiž stále uplatňujú vysoké dovozné clá na čínsky tovar za približne 360 miliárd USD (327,24 miliardy eur), čo sú zhruba dve tretiny z celkovej hodnoty čínskych produktov vyvážaných do Spojených štátov, informovala agentúra Reuters.
Vplyv koronavírusu
Navyše, situáciu v poslednom období skomplikovala aj epidémia nového koronavírusu, ktorý sa koncom minulého roka začal šíriť zo stredočínskeho mesta Wu-chan.

Šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell po zasadnutí menového výboru v stredu (29. 1.) povedal, že Fed očakáva pokračovanie ekonomiky USA v miernom raste, poukázal však aj na určité riziká, ktoré by ho mohli ohroziť, medzi nimi na koronavírus.
Vo 4. kvartáli minulého roka dosiahla ekonomika USA rast na úrovni 2,1 percenta a udržala si tak tempo rastu z 3. štvrťroka. V obidvoch štvrťrokoch bol však rast výrazne slabší než v 1. kvartáli, keď dosiahol 3,1 percenta.
Po spomalení rastu v roku 2019 ekonómovia očakávajú ďalšie spomalenie v tomto roku.
Ako uviedla agentúra AP, odhadujú, že rast dosiahne iba 1,8 percenta. Aj tento odhad však môžu ešte ohroziť ďalšie riziká, od šíriaceho sa koronavírusu až po opätovné zostrenie vzťahov medzi Čínou a USA.
Vyše dvestotisíc nezamestnaných
Počet prvých žiadostí v USA o podporu v nezamestnanosti minulý týždeň klesol, za týždeň predtým bol však revidovaný výrazne smerom nahor. Informovalo o tom americké ministerstvo práce.
Ako uviedlo, počet prvých žiadostí o podporu v nezamestnanosti dosiahol v týždni do 25. januára 216.000, čo v porovnaní s predchádzajúcim týždňom znamená pokles o 7000.
Údaje za týždeň do 18. januára však ministerstvo revidovalo prudko nahor, keďže za daný týždeň stanovilo údaj 223.000, zatiaľ čo prvá informácia poukazovala iba na 211.000 žiadostí.
Ekonómovia očakávali 215.000 žiadostí, pričom vychádzali z pôvodnej informácie o 211.000 žiadostiach za týždeň do 18. januára.
Podľa ministerstva práce klesol aj 4-týždňový priemer žiadostí, ktorý je presnejším ukazovateľom, pretože nepodlieha takým výkyvom ako týždenné údaje. Dosiahol 214.500 žiadostí, čo oproti predchádzajúcemu týždňu predstavuje pokles o 1750 žiadostí.