V roku 2016 bolo Slovensko v celosvetovom hodnotení podmienok podnikania Doing Business z dielne Svetovej banky na 29. mieste. V aktuálnom rebríčku je na 45. mieste.

Nemusí to znamenať iba to, že podmienky pre biznis sa na Slovensku počas uplynulého volebného obdobia viditeľne zhoršili.
Pokles v rebríčku sa dá vysvetliť aj tak, že ostatné krajiny sa zlepšili viac. Ani jedno, ani druhé však nie je dobrá správa.
Napriek tomu chuť podnikať Slovákov neprešla, ako to naznačujú dáta analytickej spoločnosti FinStat. Počet novovznikajúcich eseročiek či akcioviek (teda právnických osôb) ostáva relatívne konštantný, zaniká ich dokonca menej.
Aké veľké firmy z pohľadu tržieb na Slovensku prevládajú? Aké majú zisky a aké platia dane? Ako podnikateľské prostredie vnímajú samotní slovenskí podnikatelia? A čo radia politikom do ďalšieho volebného obdobia? Pozrite si naše grafy.
Doing Business: V jednom sme svetová jednotka

Svetová banka v reporte Doing Business hodnotí stav podnikania v 190 krajinách po celej Zemeguli.
Posudzuje jeho možnosti a limity z pohľadu množstva kritérií v desiatich kategóriách, od registrácie firmy, cez vybavovanie stavebných povolení až po vymáhateľnosť zmluvných vzťahov.
V najnovšom hodnotení Doing Business 2020 dosiahlo Slovensko 75,6 bodu. Z krajín V4 malo lepšie skóre Poľsko aj Česko, horšie dopadlo len Maďarsko.
Na porovnanie, Slovensko o desatinu bodu predbehlo Srbsko.
V celkovom poradí sa Slovensko umiestnilo na 45. mieste (zo 190 krajín). Najlepšie sa podľa Svetovej banky v súčasnosti podniká na Novom Zélande.
Jedno svetové prvenstvo patrí aj Slovensku - v kategórii Cezhraničný obchod. Súvisí to najmä s vysokou mieru otvorenosti slovenskej ekonomiky.