BRATISLAVA. Minimálnu mzdu má zavedenú 21 krajín Európskej únie (EÚ), Slovensku patrí s výškou 580 eur v ich rebríčku 15. miesto.
„Takmer vo všetkých krajinách únie sa v tomto roku zvyšovala minimálna mzda. U nás výraznejšie, a to z 520 na 580 eur. Aj Bulhari, ktorí majú dlhé roky nelichotivo najnižšiu minimálku, pocítili medziročné navýšenie o 26 eur. Spolu so Slovákmi patria medzi desať krajín, ktoré majú minimálku do 700 eur,“ uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.
Výrazný rast v strednej a východnej Európe
Najvyššie minimálne mzdy poberajú ľudia vo Francúzsku (1539 eur), Nemecku (1584 eur), Belgicku (1594 eur), Holandsku (1636 eur), Írsku (1656 eur) a prvenstvo patrí Luxembursku (2142 eur).
Výrazne rástli v tomto roku minimálne mzdy v strednej a východnej Európe, okrem Slovenska išli hore napríklad v susednom Česku, a to o vyše 40 eur. Naopak najnižšiu minimálnu mzdu majú v Bulharsku (312 eur).
Rozdiely sa zmenšujú
Medzi krajiny, ktoré minimálnu mzdu zavedenú nemajú patrí Dánsko, Taliansko, Cyprus, Rakúsko, Fínsko a Švédsko.

Rozdiely v minimálnych mzdách v členských štátoch únie sú po zohľadnení rozdielov v cenovej hladine podstatne menšie ako vlani.
„Z dôvodu nižších príjmov si mnohí Slováci nevedia mesačne ušetriť niečo navyše. Napriek tomu podľa našich údajov dokážu v priemere Slováci dať bokom 65 eur mesačne. Komplikovanejšie je to v prípade slobodných žien a matiek, prípadne otcov, ktorí sú na starostlivosť o dieťa sami. Patria medzi najohrozenejšie skupiny obyvateľstva, ktoré nevedia čeliť nečakaným finančným výdavkom, ako je napríklad pokazená práčka či auto,“ doplnila Buchláková.