BRATISLAVA. Slovenské ministerstvá, štátne inštitúcie a štátne podniky obstarávajú tovary a služby v porovnaní s Českom dvojnásobne dlhšie a zrušia každú štvrtú súťaž.
Vyplýva to z výsledkov projektu Zindex.sk, ktorého výsledky v utorok zverejnila Nadácia Zastavme korupciu.
Osem miliárd eur
Projekt analyzoval verejné obstarávania 93 inštitúcií za obdobie od januára 2016 do júna 2019.
"V projekte zanalyzovali 25.000 nákupov v hodnote osem miliárd eur," spresnila riaditeľka nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.
Priemerná dĺžka verejného obstarávania je podľa výsledkov projektu na Slovensku 109 dní, pričom približne štvrtinu obstarávaní ich zadávateľ zruší.
V susednom Česku zrušia priemerne každú piatu súťaž a dĺžka verejného obstarávania je približne polovičná.
U našich západných susedov funguje Zindex už sedem rokov a ako najlepší projekt svojho druhu ho vyhodnotila okrem iných aj Európska komisia.
Zindex mapuje kroky pri obstarávaní
Podľa spoluautora hodnotenia Jiřího Skuhrovca z českého think-tanku Ekonlab nemá verejná diskusia o verejnom obstarávaní bez dát reálny základ.
"Zindex sme vymysleli, aby sme dali na stôl základné dáta, čo sa robí vo verejnom obstarávaní," povedal Skuhrovec.
Okrem dĺžky obstarávania a veľkého počtu zrušených súťaží je podľa neho aj rozdiel v ich počte. "Na Slovensku je trikrát menej verejných obstarávaní ako v Česku," upozornil.
Z tohto zistenia však nechcel Skuhrovec vyvodzovať žiadne závery, no vzhľadom na veľkosť ekonomík je podľa neho dôvod sa pýtať, prečo to tak je.
Lesy SR a vodný výskum na čele rebríčka kvality
Najlepšími inštitúciami v kvalite verejných obstarávaní sú podľa výsledkov Výskumný ústav vodného hospodárstva a z veľkých obstarávateľov je to štátny podnik Lesy Slovenskej republiky.

Štátni lesníci podľa Skuhrovca profitovali v porovnaní s inými inštitúciami aj zo širokého portfólia dodávateľov.
"Je tu menšie riziko systémového zlyhania, málo firiem dostáva zákazky opakovane," vysvetlil Skuhrovec.
Podniku pomohol aj vysoký podiel verejných zákaziek na celkových nákupoch.
Rebríček Zindex, ktorý je voľne prístupný na internete, však neukazuje poradie najslabších inštitúcií. Je to preto, aby inštitúcie mali možnosť svoje verejné obstarávanie zlepšiť bez prehnanej pozornosti médií.