BRATISLAVA. Slovenskí poľnohospodári sa môžu zapojiť do ďalších dvoch nových výziev prostredníctvom štátnej pomoci, ktoré im pomôžu pri rozvoji živočíšnej a rastlinnej výroby.
Upozornila na to hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.
Financie na poistky a kafilérie
Spresnila, že ide o výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie podpory na odstraňovanie a likvidáciu mŕtvych hospodárskych zvierat. Druhá výzva sa týka poskytnutia podpory na platby poistného v poľnohospodárskej výrobe.
Holéciová zdôraznila, že oprávnení žiadatelia môžu predkladať žiadosti o poskytnutie štátnej pomoci na odstraňovanie a likvidáciu uhynutých zvierat a na poistné v roku 2020 v termíne od 5. februára do 4. marca 2020.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora podľa Holéciovej víta obe vypísané výzvy.

V prípade poistného ide pritom o pomoc, ktorú štát poskytol poľnohospodárom aj vlani.
Každoročné preplatenie časti ročného poistného je mimoriadne dôležité práve v časoch, keď sa následky klimatických zmien podieľajú na nižších úrodách poľnohospodárskych plodín.
Poznamenala, že štát sa vracia aj k niekdajšej podpore zvozu a likvidácie uhynutých častí zvierat.
Odvetvie potrebuje ďalšie dotácie
Poľnohospodárom pomôže s platením príspevkov za prepravu zvieraťa do kafilérie a jeho bezpečnú likvidáciu.
"Tento nástroj pomôže takému citlivému odvetviu, akým je živočíšna výroba. Veríme, že silný štátny rozpočet umožní vyhlásiť aj ďalšie výzvy, na ktoré poľnohospodári a potravinárov v tomto roku čakajú. Potrebujeme dokončiť najmä zelenú naftu pre potravinárov alebo aj podporu tzv. monogastrov (hydiny a ošípaných) cez Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR," dodal predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.
Až do vo výšky 100 percent
"V rámci štátnej pomoci Pôdohospodárska platobná agentúra nepriamo podporí poľnohospodárov až do vo výšky 100 percent ich nákladov na odstraňovanie mŕtvych hospodárskych zvierat a do 75 percent nákladov na likvidáciu týchto mŕtvych hospodárskych zvierať. Žiadosti o poskytnutie dotácie je možné podávať od 5. februára do 4. marca 2020," spresnil Juraj Kožuch, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry.
Dodal, že vo výzve sú žiadatelia oslobodení od predkladania niektorých potvrdení, a to potvrdenie z Obchodného registra, Živnostenského registra, zo Sociálnej poisťovne, zo všetkých zdravotných poisťovní, z registra trestov a daňového úradu.
Matečná: Systémová pomoc za dva milióny
"Živočíšna výroba je mimoriadne citlivý sektor slovenského poľnohospodárstva. Ak poľnohospodárovi zviera uhynie, vzniká mu značná strata, ktorá má aj finančné následky. Zároveň však musí chovateľ následne znášať náklady na odstránenie a likvidáciu mŕtvych zvierat. Aby však preň nebol úhyn zvieraťa likvidačný, prichádzame so systémovou štátnou pomocou vo výške dva milióny eur, ktorá straty v živočíšnej výrobe zmierni," uviedla Gabriela Matečná (SNS), podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Cieľom je podpora chovateľov hospodárskych zvierat, a tým potravinovej sebestačnosti krajiny. Podpora pozitívne ovplyvní aj veterinárnu a zdravotnú bezpečnosť Slovenska, dodáva rezort pôdohospodárstva.