Nová Cvernovka v Bratislave, Stanica Žilina-Záriečie či Tabačka v Košiciach. Moderné komunitné a kultúrne centrá majú jedno spoločné – na začiatku bol schátraný priestor a skupina nadšencov, ktorá ho svojpomocne obnovila, a tak zachránila pred takmer istým koncom.
Takýto príbeh je aj za nitrianskou Trafačkou, secesnou budovou jednej z prvých trafostaníc na Slovensku. Jej novodobá história sa spája s nitrianskym fotoreportérom, výtvarným fotografom a podnikateľom, 62-ročným Františkom Kolářom.

Squatterská romantika
Oproti Cvernovke a Tabačke je história oživenia Trafačky o niečo dlhšia. Siaha do osemdesiatych rokov minulého storočia. Na rozdiel od dnešných milovníkov starých budov sa tak jej záchrancovia ešte nemohli spoľahnúť na silu sociálnych sietí.
V čase vrcholného socializmu sa informácie o zlom stave vzácnych pamiatok alebo o aktivitách na ich záchranu šírili trocha iným spôsobom.
„Kamarátovi raz zavolala stará mama, že v Nevericiach sa chystajú zbúrať kaštieľ. Začali sme tam teda s partiou chodiť a neskôr sme založili aj základnú organizáciu SZOPK,“ spomína F. Kolář sa zo skupiny výtvarníkov stali ochranári.