SME

Zakladateľ Finaxu: Čo pre investorov znamená súčasný pád trhov (rozhovor)

So zakladateľom Finaxu o investovaní.

Juraj Hrbatý, hlavný stratég spoločnosti Finax (Zdroj: SME - Marko Erd)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po rokoch práce v investičných firmách rozbehli Juraj Hrbatý, brat tenistu Dominika Hrbatého, a Radovan Kasík vlastný biznis. Založili ho na princípe, že investovať sa dajú aj relatívne malé sumy a aj pri nízkych poplatkoch.

Ich Finax je typický tým, že peniaze klientov nespravujú investiční manažéri, ako to býva zvykom v iných finančných spoločnostiach. Klientovi pomôžu nastaviť investíciu algoritmami takzvaného roboporadcu. Juraj Hrbatý v rozhovore pre INDEX vysvetľuje podstatu takzvaného pasívneho investovania.

Marcové číslo magazínu Profit INDEX.Marcové číslo magazínu Profit INDEX.

Rozhovor, ktorý vychádza v marcovom vydaní magazínu Profit INDEX, vznikol pred nástupom epidémie nového koronavírusu, ktorá spustila rapídny pokles finančných trhov. Preto sme do jeho online verzie doplnili tri otázky, na ktoré Juraj Hrbatý reagoval dodatočne.

Ako hodnotíte situáciu na finančných trhoch, keďže hodnotu na trhu stráca všetko? Dalo sa to očakávať?

To, že príde takáto epidémia, nečakal asi nikto. Kým bola epidémia iba v Číne, trhy na to nereagovali. Avšak tým, že sa rozšírila prakticky do celého ekonomicky významného sveta, nič iné ako prepad nie je možné očakávať. Prepady boli výrazné a rýchle. Spôsobuje ich najmä neistota na burzách, pretože nikto nevie s určitosťou povedať, aké vážne budú hospodárske dôsledky, či sa vírus nebude vracať a podobne.

Ako reagujú klienti na prepady portfólií? Zaznamenali ste už výbery?

Našich klientov vzdelávame pravidelne a komunikačne sme prepady zvládli zatiaľ celkom dobre. Zaznamenali sme veľmi výrazný nárast vkladov, keďže klienti chcú využiť súčasné prepady na výhodné nákupy.

Súvisiaci článok Sme negramotní a nevieme investovať. Úspory Slovákov si nezarobia ani na infláciu Čítajte 

V menšej miere evidujeme aj výbery klientov, ktorí emotívne tento pokles nezvládli. Najväčší nápor na výbery príde, keď prepad bude trvať dlhšie. Vtedy aj silnejšie povahy môžu podľahnúť panike na trhoch. V tomto smere nás preto ešte čaká komunikačne veľa práce.

Je už čas na mimoriadne vklady, alebo radšej počkať, ako budú reagovať centrálne banky?

Určite je dnes už čas na mimoriadne vklady. Niektoré indexy poklesli už o viac ako 30 percent od maxima. Ak však chcete investovať významný obnos voči svojmu príjmu, zvážil by som jeho rozdelenie v čase na viac nákupov.

Snaha o časovanie trhov sa nevypláca. Drvivej väčšine investorov sa nepodarí predať dnes s tým, že kúpia nižšie. To je utópia, a nie investičná stratégia. Presne naopak. Je to odpútanie sa od investičnej stratégie, jej prerušenie, zmena a základná investičná chyba – nedodržanie horizontu.

Prečo ste sa pustili do pasívneho investovania?

Keď prídete do banky, ponúkajú vám fondy, ktoré spravuje portfóliový manažér. Ten vyberie niekoľko desiatok akcií, o ktorých si myslí, že určite porastú.

Zistilo sa však, že toto takzvané aktívne investovanie nedokáže dlhodobo zarábať viac ako trhový priemer. Pre klientov je výhodnejšie investovať do nástrojov, ktoré sa snažia trh skôr kopírovať, ako ho poraziť. To je princíp pasívneho investovania.

Čo to znamená pre biznis investičných spoločností?

Vo svete si už investori uvedomujú zbytočnosť aktívnej správy majetku. Jasne to ukazuje vývoj aktív v pasívnych indexových fondoch (takzvaných ETF – pozn. red.) a aktívne riadených fondoch. Čoraz viac ľudí odmieta platiť manažérom fondov vysoké poplatky za nižšie výnosy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kedy a ako vzniklo pasívne investovanie?

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia, keď si americký investor a zakladateľ investičného fondu Vanguard Group John C. Bogle povedal, že nakúpi počítače a všetky akcie firiem indexu S&P 500. Keďže vyhodil manažérov a nahradil ich počítačmi, provízia klesla z 2,5 na 0,1 percenta. Fond dokázal formou pasívneho investovania poraziť vyše 90 percent konkurencie, ktorá bola riadená aktívne.

Súvisiaci článok Top investície roka 2019: Päť vecí, na ktorých sa dalo najlepšie zarobiť Čítajte 

Indexový fond sa nesnaží poraziť trh, ale pri čo najnižších nákladoch dosiahnuť priemerné zhodnotenie, ktoré ponúka trh. Američania to pochopili, už teraz majú v pasívnych fondoch investovaných viac peňazí než v aktívne riadených. Tento trend do Európy stále len prichádza a na Slovensku je v začiatkoch.

Pred indexovými fondmi nedávno varoval investor Michael Burry, ktorý pred rokom 2008 predvídal hypotekárnu krízu. Podľa neho je to bublina.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6PWH na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Octavie s vekovým rozdielom 36 rokov. Biele kombi má výkon 47 koní, žlté už 180 koní.

V ponuke prevažujú autá v tlmených farbách.


TASR
Ján Hargaš.

Raši sa zneužívania neobáva.


TASR
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Európska centrálna banka.

Banka naznačila možné zníženie úrokov v júni.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu