WASHINGTON. Netradične teplé počasie v januári podporilo tvorbu pracovných miest v USA, ktorá bola podstatne vyššia, než očakávala Wall Street.
Mimo poľnohospodárstva sa v januári vytvorilo 225.000 pracovných miest, uviedlo americké ministerstvo práce. Ekonómovia počítali len so 158.000.
Miera nezamestnanosti sa mierne zvýšila na 3,6 z 3,5 percenta v decembri.
Dôvodom však bol nárast účasti na trhu práce, ktorá stúpla o 0,2 percentuálneho bodu na 63,4 percenta a bola najvyššia od júna 2013.

Ekonómovia očakávali, že miera nezamestnanosti zostane na viac než 50-ročnom minime 3,5 percenta.
V stavebnom sektore vzniklo v januári 44.000 nových pracovných miest. Vo výrobnom sektore, ktorý sa nachádza v mesiace trvajúcej kontrakcii, sa stratilo 12.000 pracovných miest.
Priemerná hodinová mzda v januári medziročne stúpla o 3,1 percenta na 28,44 USD (25,85 eura), pričom ekonómovia predpovedali zvýšenie o 3 percentá.