BRATISLAVA. Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) hodnotila programy strán pred parlamentnými voľbami so zameraním na podnikateľské prostredie.
Pri hodnotení kvality volebných programov vychádzali z Desatora požiadaviek podnikateľov na politické strany, ktoré PAS zverejnila ešte začiatkom novembra 2019.

V požiadavkách vyzvali na zlepšenie vzdelávania, očisťovanie verejného života, zníženie daní a odvodov, odbúranie byrokracie, uľahčenie podnikania, ozdravenie verejných financií, zefektívňovanie verejného sektora, zvyšovanie transparentnosti, podporu hospodárskej súťaže a otváranie spoločného trhu v Európskej únii.
Ako uviedol v pondelok na stretnutí s novinármi viceprezident aliancie Jozef Hajko, požiadavky podnikateľov v predvolebnom období najviac zohľadňuje strana Sloboda a Solidarita (SaS).
V rebríčku deviatich politických subjektov, ktoré v prieskumoch prekračujú spodné hranice zvoliteľnosti do parlamentu, získala podľa hodnotenia táto strana 60,2-percentnú úspešnosť.

Za SaS sa umiestila strana Za ľudí so 40,8 percentami, dvojkoalícia Progresívne Slovensko/Spolu - občianska demokracia (PS-Spolu) s 38 percentami, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s 36,7 percentami a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) s 36,3 percentami.
S odstupom nasleduje hnutie Sme rodina s 20,6 percentami. Posledná trojica napĺňa očakávania PAS menej ako z jednej desatiny, a to v tomto poradí - Slovenská národná strana (SNS) s 9,6 percentami, Smer - sociálna demokracia so 7 percentami a Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) s 2,5 percentami.
PAS zahrnula do hodnotenia dve základné kritériá - hodnotenie podľa kvality volebného programu s váhou 75 percent a hodnotenie podľa vykonateľnosti zámerov politikov s váhou 25 percent.
Pri posudzovaní vykonateľnosti deklarovaných zámerov politikov využila aliancia výsledky prieskumu medzi podnikateľmi, vykonanom v januári 2020 medzi takmer 200 respondentmi. Tí hodnotili, aké majú strany odborné zázemie na vykonávanie proklamovanej politiky, aké sú ich doterajšie výsledky a do akej miery sú schopné spolupráce s ostatými stranami.

- Najnovšie správy o parlamentných voľbách 2020
- Aktuálne preferencie politických strán
- Kandidátne listiny politických strán
- Všetky informácie o voľbách do NR SR 2020