BRATISLAVA. Koalícia strán Progresívne Slovensko-Spolu – občianska demokracia (PS-Spolu) podáva trestné oznámenie na niekoľkých členov vlády za zneužitie právomocí verejného činiteľa a z marenia úlohy verejným činiteľom.
Po podaní trestného oznámenia na Generálnej prokuratúre to povedal predseda Spolu Miroslav Beblavý.
Dvojnásobné porušenie zákona
Podľa neho sa toho dopustili tí členovia vlády, ktorí v stredu dopoludnia schválili návrhy zákonov o trinástom dôchodku, prídavkoch na dieťa a diaľničných známkach. Beblavý zdôraznil, že schválením týchto návrhov dvojnásobne porušili zákon.
„Keď obyčajný človek poruší zákon, tak nikoho nezaujíma, či má nejaký úmysel alebo robí len predvolebnú korupciu. Každopádne za to musí pykať. Členovia vlády sú zjavne zvyknutí na to, že oni keď niečo urobia, tak tie dôsledky znášať nemusia. Stačí, keď vyhrajú ďalšie voľby alebo sa vyvodí politická zodpovednosť,“ povedal Beblavý.
Trestnoprávna zodpovednosť poslancov

Poukázal na to, že po schválení týchto zákonov bude mať od Slovenska horšie verejné financie spomedzi členských štátov Európskej únie už iba Rumunsko.
„Trestnoprávna zodpovednosť však nie je iba na členoch vlády, ale aj na poslancoch parlamentu, ktorí v tejto veci zvolávajú mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR,“ dodal Beblavý.
Rozpor s rokovacím poriadkom
Podobné trestné oznámenie pre podozrenie z prípravy trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa v stredu podala europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.
"Je evidentné, že členovia vlády, ako aj niektorí poslanci budú konať v rozpore s rokovacím poriadkom parlamentu, ako aj výdavkovým stropom, ktorý prijala minulý mesiac vláda. Navyše je tu podozrenie, že porušia aj Trestný zákon, keďže chcú získať pre seba neoprávnenú výhodu v podobe lepšieho volebného výsledku, a tak nepriamym úmyslom spôsobiť štátnemu rozpočtu škodu vo výške približne 350 miliónov eur, čo je predpokladaná suma na zaplatenie ich sľubov," priblížila dôvody podania trestného oznámenia Nicholsonová.
Remišová: Porušia zákon
Konanie Smeru a SNS kritizuje aj nezaradená poslankyňa Veronika Remišová, ktorá pôsobí v mimoparlamentnej strane Za ľudí.
Tvrdí, že vládne strany sa s kotlebovcami chystajú na mimoriadnej schôdzi porušiť zákon.
Chcú totiž prijať zákony v skrátenom legislatívnom konaní, hoci nie sú splnené zákonné dôvody na zrýchlený režim.
"Ak vládna koalícia vo vláde a v parlamente odhlasuje skrátené legislatívne konanie, pôjde o hrubé porušenie zákona, pretože podľa zákona môže národná rada schvaľovať zákony v skrátenom legislatívnom konaní iba za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody," zdôraznila Remišová.
Prezidentka Zuzana Čaputová by podľa Za ľudí nemala v záujme ochrany práva a zákonnosti podpísať zákony, ktoré by boli schválené v rozpore s legislatívnymi pravidlami.
Danko vidí krivé obvinenie
Predseda parlamentu Andrej Danko nechcel trestné oznámenia komentovať, no naznačil, že ide o krivé obvinenie.

"Nebudem tieto ich trestné oznámenia komentovať, majú na to právo. Ale verím, že orgány činné v trestnom konaní raz začnú stíhať aj tých, ktorí krivo obviňujú. Je najľahšie urobiť tlačovku, niekoho obviniť, pošpiniť, potom sa z toho zmývate dosť dlho a títo ľudia sa potom zabávajú a smejú," povedal šéf národniarov.
Podľa Danka je povinnosťou premiéra, koalície aj parlamentu robiť do poslednej chvíle všetko, čo môže ľuďom pomôcť a presadzovať to. "Nič zlé sa podľa mňa nedeje," zdôraznil.
Zámer Smeru zvolať mimoriadnu schôdzu kritizovali viacerí opoziční politici. Politológ Grigorij Mesežnikov to označil za populistický ťah a zúfalý pokus Smer osloviť voličov.

- Najnovšie správy o parlamentných voľbách 2020
- Aktuálne preferencie politických strán
- Kandidátne listiny politických strán
- Všetky informácie o voľbách do NR SR 2020