BRATISLAVA. Slovák, ktorý zostane doma napríklad s chrípkou na péenke (práceneschopný), môže dostať maximálnu nemocenskú dávku 1 135,70 eura.
Sociálna poisťovňa (SP) upozorňuje, že výška dávky je vždy individuálna a závisí od hrubej mzdy (vymeriavacieho základu), z ktorej poistenec (za zamestnanca jeho zamestnávateľ) odvádza poistné na nemocenské poistenie.
„Platí základný princíp, podľa ktorého čím vyššia je hrubá mzda (vymeriavací základ), z ktorého poistenec platí poistné, tým vyššia je aj dávka. Zákon ale obmedzuje jej maximálnu výšku,“ informoval riaditeľ odboru komunikácie s verejnosťou Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
Priemerná výška dávky medziročne vzrástla

Ak dnes poistenec odvádza poistné z hrubej mzdy nad 2 026 eur, maximálna výška dávky nemocenské na deň je ohraničená sumou 36,63456500 eura.
Znamená to, že poistenec môže po splnení všetkých podmienok dostať dávku pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci maximálne vo výške 1 099,10 eura a pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci to je 1 135,70 eura.
„Pri nižších vymeriavacích základoch (hrubej mzde) je dávka nižšia,“ podotkol Višváder s tým, že priemerná výška dávky nemocenské pritom medziročne vzrástla o 29 eur.
„Kým v roku 2018 dosahovala 268,02 eura mesačne, vlani to bolo 296,94 eura,“ dodal.
Prvých desať dní hradí zamestnávateľ

Prvých desať dní práceneschopnosti nahrádza zamestnancovi jeho príjem zamestnávateľ. Prvé tri dni péenky to predstavuje 25 percent denného vymeriavacieho základu a ďalšie dni to je 55 percent.
„Následne, ak péenka pokračuje aj od 11. dňa, vypláca ju Sociálna poisťovňa, pričom výška dávky na deň tvorí 55 percent z denného vymeriavacieho základu poistenca,“ konštatoval Višváder.