SME

Sociálny štát Smeru a spol. Koľko dostali dôchodcovia či rodiny?

Opatrenia stoja stámilióny ročne.

Zľava: Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter a predseda strany SMER-SD Robert Fico. (Zdroj: SITA/Branislav Bibel)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. V utorok, len necelé dva týždne pred voľbami, bude zasadať parlament, aby rokoval o nových sociálnych opatreniach. Poslanci sa stretnú mimoriadne, návrhy presadzujú vládne strany Smer a SNS.

Témami mimoriadnej parlamentnej schôdze budú trinástne dôchodky, dvojnásobné prídavky na deti či zrušenie diaľničných známok pre fyzické osoby.

Všetky návrhy prerokovala vláda v stredu tento týždeň. Do programu sa dostali na poslednú chvíľu a sú zaradené do skráteného legislatívneho konania, takže ich nikto nepripomienkuje.

Súvisiaci článok Na sociálny štát sa vláda pozerala len cez volebné preferencie (rozhovor) Čítajte 

Samotný Smer mal pritom ešte začiatkom roka úplne iné plány. Trinásty dôchodok či vyšší prídavok na dieťa ohlasoval ako svoje podmienky pri účasti vo vláde, ktorá bude vznikať po nadchádzajúcich voľbách.

„Rodiny nemôžu čakať a trpieť tým, akým chaosom môže byť táto krajina poznačená po voľbách,“ odôvodnil zmenu premiér Peter Pellegrini zo Smeru.

Podľa podobnej stratégie sľubov postupoval Smer aj pred parlamentnými voľbami v roku 2016. Niekoľko mesiacov pred nimi predstavil svoj tretí sociálny balíček.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Stane sa súčasťou programového vyhlásenia vlády na roky 2016 až 2020,“ vravel koncom roka 2015 vtedajší premiér Robert Fico. Ako podmienku dal „predpoklad, že sa Smer stane súčasťou novej vlády“.

Ako to dopadlo? Smer sa do vlády dostal a tretí sociálny balíček sa nie úplne naplnil. Strana otočila a tvrdila, že hoci je vo vláde, tá je koaličná a na presadenie balíčka potrebuje Smer dohodu s partnermi.

V treťom balíčku sľuboval Robert Fico napríklad príspevok na školské internáty, byty pre učiteľov či nájomné štartovacie byty pre mladých. V pláne bolo aj rozšírenie cestovania zadarmo pre dôchodcov a študentov autobusom, no k tomu sa za uplynulé štyri roky nikto neodhodlal.

Súvisiaci článok Ako sa zmenila minimálna mzda či koľko ľudí dostáva vianočný dôchodok? (grafy) Čítajte 

Balíček opatrení sa neskôr rozširoval a pribúdali ďalšie sľuby. Napríklad trinásty dôchodok.

V roku 2015 to bolo už tretíkrát, čo Fico hovoril o sociálnych opatreniach. Najskôr v polovici roka veľkolepo prezentoval úspešné naplnenie opatrení z prvého balíčka.

Na veľkej tabuli odškrtával vyššiu minimálnu mzdu, vratky za plyn, vyšší vianočný príspevok, nižšie odvody pre ľudí s nízkymi príjmami či vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Náhla zmena

Prísľub trinásteho dôchodku vyslovil Fico na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom práce Jánom Richterom začiatkom februára tohto roka.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6JS6 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
Zľava generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann a predseda vlády SR Robert Fico (Smer) počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR pri príležitosti zverejnenia nového Ekonomického prehľadu OECD o Slovensku.

Nájomné bývanie chcú okrem Štátneho fondu riešiť aj súkromnými investíciami.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu