BRATISLAVA. Sekcia výrobcov obranného priemyslu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory oceňuje, že sa rezort obrany vybral cestou podpory domácich výrobcov.
"Dlhodobý program obnovy ozbrojených síl do roku 2030 počíta s tým, že naša armáda bude spolupracovať s domácimi podnikmi a využívať pri vyzbrojovaní slovenské know-how. V časoch možných kybernetických útokov a z hľadiska lepšej operability je to prezieravé a racionálne riešenie. Veríme, že si túto stratégiu osvojí aj budúca vláda a bude v nej pokračovať," uviedol predseda Sekcia výrobcov obranného priemyslu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Martin Dušanič.
Podpora diverzifikácie priemyslu
Ako dodal, priestor na zapojenie sa domácich výrobcov vytvárajú napríklad dodávky amerických stíhačiek F16, inovovaných húfnic Zuzana II alebo munície.
Slovenská obchodná a priemyselná komora dúfa, že sa pri armádnych projektoch budú dlhodobo presadzovať domáce zbrojárske podniky.
Podporí sa tak diverzifikácia slovenského priemyslu v súčasnosti výrazne naviazaného na výrobu automobilov.

"Aj v spolupráci s fínskym partnerom sme dokázali, že vieme na trh priniesť kvalitné obrnené vozidlo. Naše firmy sú vysoko zdatné pri modernizácii bývalej sovietskej techniky. Spolupráca s domácim priemyslom je efektívnejšia nielen z hľadiska dodávok náhradných dielov, ale vytvára aj možnosť priameho kontaktu vojakov s vyrábanou technológiou v podnikoch. To je dôležité najmä z pohľadu kvalitného tréningu vojska," zdôraznil Dušanič.
Exportný potenciál
Slovenskí výrobcovia obrannej techniky do budúcnosti očakávajú najmä úzku spoluprácu rezortov obrany a zahraničia. Slovenská zbrojárska produkcia má totiž aj značný exportný potenciál.
Podľa Dušaniča očakávajú od diplomatov, že budú v predstihu informovať aj súkromnú sféru o vývoji medzinárodnej situácie a situácie na konkrétnych trhoch.
V mnohých krajinách sa slovenskí zbrojári vedia aktívne presadiť nielen s bojovou, ale aj mierotvornou technikou. Skôr sa však presadia tí, ktorí majú príslušné informácie ako prví.