LONDÝN. Spotrebitelia v Spojenom kráľovstve budú čeliť vyšším cenám a zníženej dostupnosti tovaru, ak vláda nedosiahne s Európskou úniou (EÚ) pragmatickú dohodu o predpisoch a kontrolách v prístavoch po brexite.
V pondelok pred tým varovala lobistická skupina britských maloobchodníkov.
Na budúci mesiac by sa mali začať formálne rozhovory o nových vzťahoch po tom, ako Británia na konci januára vystúpila z EÚ.
Vláda zavedie kontroly
Británia mohla bez problémov dovážať a vyvážať tovar počas svojho členstva v colnej únii a na jednotnom trhu EÚ.
Ale vláda Spojeného kráľovstva minulý týždeň vyhlásila, že budú potrebné hraničné kontroly, aby sa zabezpečilo vyberanie správnych colných a spotrebných daní.
Britské maloobchodné konzorcium (BRC) uviedlo, že bez praktických dohôd s EÚ môžu úrady vyžadovať na hraničných priechodoch množstvo administratívnych dokumentov od dovozcov a vývozcov tovaru.
Následky vyšších ciel a kontrol
Tieto požiadavky môžu zahŕňať daň z pridanej hodnoty (DPH), doklady o spotrebnej dani, nákladné doklady, zdravotné a veterinárne doklady, vývozné zdravotné osvedčenia, predbežné colné vyhlásenia o výstupe a vstupe a bezpečnostné povolenia.
"Je zo jednoduché - vyššie clá a rozsiahle kontroly poškodia spotrebiteľov, maloobchodníkov a britské hospodárstvo," uviedla generálna riaditeľka BRC Helen Dickinsonová.

"Vláda Spojeného kráľovstva musí začať rokovať o dohode o nulovej colnej sadzbe, ktorá minimalizuje kontroly a byrokraciu," dodala a pripomenula, že tým budú trpieť najmä spotrebitelia.
Takmer 80 percent všetkých potravín, ktoré dovážajú britskí maloobchodníci, pochádza z EÚ.
Lobistická skupina sa domnieva, že vláda musí stanoviť dovozné a vývozné procesy spolu s infraštruktúrou potrebnou na vykonanie potrebných kontrol.
Na to bude potrebné aj prijať a vyškoliť zamestnancov a prispôsobiť a otestovať IT systémy.
Budú sa tiež musieť vybudovať aj zariadenia pre nákladné autá, najmä v kľúčových prístavoch Dover a Folkestone na juhu Anglicka.