Soľ z Česka, hydina z Ukrajiny, cesnak z Číny. Slovensko nedokáže pokryť spotrebu v mnohých komoditách, ktoré sa dajú vyprodukovať v našich prírodných podmienkach.
O zvyšovaní potravinovej sebestačnosti padajú podobne optimistické vyhlásenia ako v prípade dokončenia diaľnice do Košíc. Pred šiestimi rokmi si vláda vytýčila cieľ zvýšiť ju na 80 percent. Už pred dvoma rokmi sama konštatovala, že sa to v mnohých kategóriách nepodarí.
Kým v roku 1990 sa podľa údajov Štatistického úradu na Slovensku vypestovalo 778-tisíc ton zemiakov, v roku 2018 to bolo už iba necelých 170-tisíc ton. Úroda fazule za toto obdobie klesla z 2 400 ton na 127 ton. Stav ošípaných sa znížil z 2,5 milióna na niečo vyše 600-tisíc. Hovädzí dobytok v roku 1990 mal viac ako 1,5 milióna kusov, no v roku 2018 len necelých 440-tisíc.
Bez dovozu hlad

Výsledkom je, že Slovensko dokáže svojou výrobou pokryť spotrebu približne na 40 percent.
„Naša potravinová sebestačnosť rokmi klesala. V minulosti sme dosahovali pri niektorých komoditách mierneho pásma, ktoré sme si vedeli doma vypestovať, aj stopercentnú sebestačnosť. Dnes ju dosahujeme len v produkcii cukru,“ vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová. Cukor má stabilný ukazovateľ 120 percent.