BRATISLAVA. Vládou schválený balík sociálnych opatrení zásadným spôsobom zvyšuje deficit verejných financií a členovia Klubu ekonomických analytikov sú proti jeho prijatiu.
Opatrenia sú podľa Klubu ekonomických analytikov orientované na spotrebu, bez vplyvu na zvýšenie potenciálu ekonomiky, a sú v protiklade so schválenými výdavkovými limitmi.
Prezidentka by mala zákony vetovať
Bez prijatia kompenzačných opatrení by ekonómovia považovali rozpočet za rizikový až veľmi rizikový, informoval v utorok klub v tlačovej správe. O schválení balíka ešte musí rozhodnúť Národná rada (NR) SR.
Podľa ankety Klubu ekonomických analytikov, na ktorej sa zúčastnilo 31 z celkového počtu 45 členov, nepovažuje zdvojnásobenie rodinných prídavkov, zavedenie 13. dôchodku a zrušenie diaľničných známok pre automobily do 3,5 tony za ekonomicky odôvodnené 90 percent respondentov ankety.
Podľa analytikov by v prípade schválenia týchto opatrení NR SR mala prezidentka Zuzana Čaputová tieto novely zákonov vrátiť parlamentu.

"Zvýšenie deficitu o 0,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) tento rok a 0,8 percenta HDP od budúceho roka nepovažujeme za ekonomicky odôvodnené v čase, keď sa prijali výdavkové limity a sme výrazne odchýlení od cesty k vyrovnanému rozpočtu," zhodla sa väčšina analytikov Klubu ekonomických analytikov.
Návrhy bez vplyvu na potenciál ekonomiky
Podľa ekonómov ostane bez dodatočných opatrení verejný dlh naďalej v sankčných pásmach dlhovej brzdy podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.
Návrhom z dielne SNS a Smeru-SD analytici vyčítajú, že sú orientované čisto na spotrebu bez výraznejšieho dlhodobejšieho vplyvu na potenciál ekonomiky.

"Rozpočet odovzdaný v takomto stave by bol rozpočtovou mínou pre novú vládu, a teda dôvodom na uťahovanie si opaskov v najbližšom čase," zdôraznili ekonómovia.
Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť je aktuálny odhad schodku na rok 2020 bez dodatočných opatrení na úrovni -1,79 percenta HDP, čo je už teraz podstatne viac ako cieľ -0,49 percenta HDP.
Slovensko sa odchýlilo z cesty k vyrovnanému rozpočtu už v roku 2018, čo v januári potvrdila aj vláda schválením výdavkového limitu na rok 2020.
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť upozornila, že na to, aby sa v roku 2020 splnili vládou schválené výdavkové stropy, sa budú musieť prijať opatrenia vo výške 1,2 percenta HDP.