BRATISLAVA. Zamestnávateľské združenia a obchodné komory na Slovensku sú hlboko znepokojené zo spôsobu, akým vláda v uplynulých dňoch náhle presadila zmeny týkajúce sa prídavkov na deti, dôchodkov či diaľničných známok.
"Uvedený spôsob je zjavne v rozpore s princípmi predvídateľného legislatívneho procesu, ku ktorému sa vláda zaviazala v Programovom vyhlásení vlády SR," uviedli v tlačovej správe.
Proti zneužívaniu verejných zdrojov
Upozorňujú na vysoko negatívny dopad týchto legislatívnych zmien na štátny rozpočet.
"Zásadne namietame, aby boli verejné financie zneužívané v čase predvolebnej kampane," zdôraznili zamestnávatelia.
Absurdný argument

Navrhované zmeny vláda podľa zamestnávateľov schválila bez akejkoľvek verejnej diskusie, štandardného medzirezortného pripomienkového konania či prerokovania Hospodárskou a sociálnou radou.
"Argument o údajnom ohrození Ústavou SR garantovaných sociálnych práv vyznieva samoúčelne a absurdne. Ak je situácia taká naliehavá, prečo je účinnosť novely zákona o prídavku na dieťa navrhnutá až o viac ako 10 mesiacov, teda od 1. januára 2021," pýtajú sa zamestnávatelia.
Žiadne dôvody na skrátené konanie
V uplynulých 46 mesiacoch aktuálneho volebného obdobia, keď bol dostatočný priestor na zmeny v dôchodkovom systéme či financovaní diaľničnej siete, nezaznamenali zamestnávatelia žiadne zásadné zmeny, ktoré by vyvolali súčasné náhle „ohrozenie sociálnych práv.
"Nevidíme preto žiadne legitímne a racionálne dôvody na schválenie uvedených zmien obídením štandardného legislatívneho procesu a následne v skrátenom legislatívnom konaní na pôde Národnej rady Slovenskej republiky," dodávajú zamestnávateľské združenia a obchodné komory pôsobiace na Slovensku.

Signatármi spoločného stanoviska sú Americká obchodná komora v SR, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), Business Leaders Forum, Francúzsko-slovenská obchodná komora, Holandská obchodná komora v SR, Industry Innovation Cluster, Podnikateľská aliancia Slovenska, Republiková únia zamestnávateľov, Slovak Compliance Circle, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora, Slovensko-rakúska obchodná komora a Švédska obchodná komora v SR.