BRATISLAVA. Príspevky webových stránok s problematickým obsahom na sociálnej sieti facebook majú vyšší priemerný počet interakcií ako príspevky spravodajských portálov, ktoré sa umiestnili na druhom mieste.
Agentúru SITA o tom informovala mimovládna organizácia Globsec.
Mimovládka zmonitorovala od polovice novembra 2019 do konca januára 2020 vyše 1 600 príspevkov z viac ako 900 zdrojov.
Viac interakcií na facebooku
Častým naratívom bol liberalizmus ako hrozba, mnohokrát v kombinácii so spochybňovaním samotného volebného procesu.
Webové stránky s neserióznym, klamlivým, podvodným či propagandistickým obsahom mali najvyšší priemerný počet interakcií na príspevok (946).
Príspevky spravodajských portálov sa umiestnili na druhom mieste s 927 priemernými interakciami na príspevok.

„Štandardné médiá na svojich sociálnych sieťach informovali omnoho neutrálnejšie než problematické stránky, ktoré často stavajú komunikáciu na alarmujúcich a polarizačných témach, ktoré osočovali nejakú skupinu obyvateľstva alebo spochybňovali demokratické procesy,“ priblížila analytička Miroslava Sawiris z organizácie Globsec.
Najčastejšie vyskytujúcim sa motívom na problematických stránkach bol liberalizmus ako hrozba, ktorý bol často sprevádzaný spochybňovaním volebného procesu.
Aktívne boli propagované predovšetkým na otvorených skupinách a stránkach publikujúcich problematický obsah na sociálnej sieti.
„Snahy o vzbudzovanie nedôvery ohľadom volebných procesov a šírenie dezinformácií o liberalizme a liberálnej demokracii nie sú v slovenskom online priestore ničím novým,“ podotkla Sawiris a dodala, že boli šírené aj počas prezidentskej kampane.
Podľa analytičky predstavujú systematickú a dlhodobú snahu o podkopanie prodemokratického smerovania Slovenska a jeho ukotvenie v euroatlantických štruktúrach.
Využívajú antisystémové politické prúdy, ktoré podľa Sawiris úspešne prenikajú do mainstreamového diskurzu.
Propagácia strán na okraji záujmu
Výskum ukázal aj rozdiel medzi mainstreamovými médiami a webstránkami s problematickým obsahom v počte zmienok jednotlivých strán.

Richard Kuchta z Globsec uviedol, že zmienky pri mainstreamových médiách približne odrážajú výsledky predvolebných preferencií volebných prieskumov.
Naopak, na stránkach s problematickým obsahom sú často spomínané aj strany, ktorých preferencie sa v prieskumoch pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti ako napríklad Vlasť či Slovenské hnutie obrody.
Mimovládka podobný prieskum robila od 1. októbra do 15. novembra a skúmala 601 zdrojov informácií na sociálnej sieti.
Vtedy zistila, že stránky s problematickým obsahom dosahujú na jeden príspevok dvakrát väčšie počty lajkov a komentárov ako štandardné stránky spravodajských portálov alebo webstránok.