Koľko zaplatíte za realizáciu svojho sna o bývaní, závisí od mnohých faktorov. Dáte si postaviť dom na mieru alebo si vyberiete z katalógu taký, ktorý sa najviac približuje k vašim predstavám o ideálnom bývaní?
Necháte celú realizáciu na stavebnú firmu alebo si niektoré práce urobíte svojpomocne?
Dom na mieru, ktorý odzrkadlí všetky predstavy stavebníka, bude logicky drahší. Pri dome z katalógu zase treba počítať s nákladmi navyše na doprojektovanie stavby napríklad v prípade svahovitého pozemku. Ak sa rozhodnete pre stavbu domu s takmer nulovou potrebou energie, čo bude od januára 2021 jediná možnosť, treba rátať s nákladmi zhruba o desať percent vyššími.
"Aktuálna cena výstavby rodinného domu závisí od regiónu. Materiál nie, ale cena práce áno," vysvetľuje Ján Szabó zo spoločnosti DJS Architecture.
Pri štandardných rodinných domoch sa cena za dom podľa odborníka pohybuje orientačne na úrovni 1000 až 1100 eur za štvorcový meter úžitkovej plochy. Sú do nej započítané všetky stavebné konštrukcie, okná, dvere, sanita, obklady, izolácie, podlahy a dlažby, kotol či podlahové vykurovanie v bežnej cenovej triede.
Pozor, cenu za dom nevypočítate vynásobením uvedeného čísla a rozlohy plánovaného domu. Nie je v ňom zahrnutý napríklad nábytok, ale ani prípojky na inžinierske siete, terénne a záhradné úpravy či parkovacie státie.
A, samozrejme, ani prípadné nadštandardné technologické riešenia, ako sú fotovoltika, rekuperácia či tepelné čerpadlo.

Porovnávanie ako rébus
Ak sa rozhodnete pre stavbu na kľúč, zrejme budete hľadať spoľahlivú realizačnú firmu, ktorá vám dom postaví za "rozumnú" cenu. Pripravte sa však na to, že porovnávanie cenových ponúk nebude malina.
"Rozpočet na rodinný dom obsahuje zhruba 150 položiek v stavebnej časti," vysvetľuje ďalej Ján Szabó.
To však nie je všetko: približne rovnaký počet položiek tvoria práce súvisiace s vykurovaním, elektroinštaláciou či zdravotechnikou.
"Projekt na stavebné povolenie je nedostatočný, ak chcete mať kvalitný rozpočet," upozorňuje Szabó. Kvalitným rozpočtom sa rozumie taký, ktorý sa čo najviac priblíži k reálnym nákladom.
Na lepšiu orientáciu vo svete stavbárov slúži výmer výkaz alebo takzvaný slepý rozpočet. Je to položkový súpis stavebných prác a materiálov, ktorý si dáte oceniť vybratými firmami.
Slúži ako pomôcka pri porovnávaní cenových ponúk. Môže sa totiž stať, že keď začnú predkladať stavebné firmy cenové ponuky vo vlastnej réžii, nie všetky predložia reálny rozpočet. Každá firma nacení práce po svojom, takže ich ponuky možno len ťažko porovnávať.
V záujme ponúknuť čo najnižšiu cenu nezapočítajú všetky práce či náklady. Nezapočítajú napríklad stavbu a demontáž lešenia či odvoz a likvidáciu odpadu. A aj za to treba zaplatiť.
Rezerva musí byť
Odborníci radia, neplánujte rozpočet na stavbu domu na hranu. Počítajte s rezervou. Ideálne je mať už na začiatku predstavu o kompletnom rozpočte aj s kuchyňou, kúpeľnou, podlahami, dverami či nábytkom a až potom žiadať banku o hypotéku.
Výška rezervy by mala byť podľa Szabóa desať až pätnásť percent plánovaných nákladov. "Zároveň netreba zabúdať započítať položky, ako sú nábytok, kuchynská linka, prípojky na inžinierske siete, oplotenie a podobne, ktoré štandardne nie sú v cene domu," dodal.
Stavebníkovi sa v opačnom prípade často stane, že v záverečných fázach výstavby musí škrtiť rozpočet, pretože mu neostane dosť peňazí. Sú však položky, kde vás šetrenie časom dobehne.
"Neodporúčam šetriť napríklad na rozvodoch vody a elektriny, na poteroch a podobne, pretože ide o veci, ktoré sú do stavby pevne zabudované a ich výmena je veľmi drahá. Lacný obklad v kúpeľni sa určite v budúcnosti bude dať ľahšie vymeniť," konštatuje Szabó.

Projekt ako know-how domu
Predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov Martin Mihál zároveň odporúča nepodceniť projekt. V pomere k cene domu ide o pomerne nízku položku, ľudia sú však obyčajne nastavení tak, že na tejto fáze sa usilujú ušetriť. "Najviac môže stavebník ušetriť na dobrom návrhu domu. O čo efektívnejšie projektant vyladí konštrukcie s technológiami, o to viac investor ušetrí," uzavrel. V opačnom prípade prichádza na rad improvizácia v procese realizácie. Tá prináša nepremyslené riešenia, ktoré na seba nemusia nadväzovať.
Kde sa dá ušetriť a kde by sa nemalo
- Ideálne situovaný pozemok je rovinatý a približne pravouhlý. Komplikovaný tvar pozemku si môže vyžiadať napríklad úpravu katalógového domu.
- Viac peňazí vám z účtu vytiahne aj rožný pozemok – budete potrebovať dlhšie oplotenie, čo môže znamenať aj 5- až 10-tisícovú investíciu navyše.
- Dôležitá je aj orientácia domu – správna orientácia domu môže ušetriť náklady na kúrenie.
- Poschodový dom s rovnakou úžitkovou plochou vychádza lacnejšie (zhruba o sto eur na m2). Treba však počítať s tým, že aj schodisko sa počíta do úžitkovej plochy, hoci pre majiteľa veľkú pridanú hodnotu nemá.
- Aby sa poschodový dom vyrovnal úžitkovou plochou bungalovu, musí mať asi o štyri až päť m2 väčšiu úžitkovú plochu - pre schodisko.
- Ísť do stavby poschodového domu má preto význam pri výmerách viac ako 120 m2 – alebo tam, kde si to vyžaduje územný plán.
Zdroj: DJS Architecture